Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński gościł w Skierniewicach. Wizyta związana była z udziałem miasta w pilotażowym programie ministerstwa wprowadzającym e-recepty.
Minister odwiedził NZOZ "Judyta" i Wojewódzki Szpital Zespolony. Te dwie placówki jako pierwsze uzyskały uprawnienia do wydawania elektronicznych recept. Spotkał się także z władzami miasta i przekonywał do zaangażowania w promocję nowego systemu.
Pierwsze elektroniczne recepty wystawione zostały w maju. Do dzisiaj skorzystało z nich około tysiąca pacjentów. Minister przyznał, że pacjenci nieufnie podchodzą do nowego rozwiązania. - Wielu pacjentów nie jest jeszcze przekonanych do korzyści, jakie niesie e-recepta. Zachęcam, by jednak odważyli się i spróbowali. To bardzo wygodny system, niosący za sobą wiele korzyści przede wszystkim pacjentom. Elektronicznej recepty pacjent nie zgubi ani nie zniszczy. Gdy któregoś z przepisanych leków nie znajdzie w jednej aptece, bez problemu wykupi go w innej - bez konieczności sporządzenia odpisu przez farmaceutę. Wszystkie dane niezbędne do wykupienia leku z e-recepty są dostępne przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), które każdy pacjent może aktywować na portalu: pacjent.gov.pl. E-recepty likwidują problem nieczytelnych i źle wypełnionych recept, dzięki czemu pacjenci nie będą musieli wracać do lekarzy po drugą receptę - wylicza.
E-recepta - jak zapewnia - oszczędzi też wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki.
- Cieszę się, że mieszkańcy Skierniewic jako pierwsi mogą korzystać z udogodnień, jakie wprowadza elektroniczny system. Na pewno pozwoli on na lepszy i szybszy dostęp do leków - mówi prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk.
Elektroniczna recepta przekazywana jest pacjentowi za pośrednictwem e-maila lub SMS-a. W aptece pacjent pokazuje kod recepty, weryfikuje się numerem PESEL i to wystarczy, by otrzymać zapisane na recepcie leki. Jeśli ktoś nie będzie chciał lub nie będzie mógł korzystać z e-recepty, wydawany mu wydruk informacyjny spełniać będzie rolę dotychczasowej, tradycyjnej recepty.
W programie pilotażowym bierze udział 6 placówek medycznych i 59 aptek ze Skierniewic, Siedlec oraz powiatu siedleckiego. Od września system wystawiania i realizowania e-recept będzie wprowadzany stopniowo na terenie całej Polski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.