Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej

W Wielki Piątek w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla (Podkarpackie) odbędzie się plenerowe Misterium Męki Pańskiej. Weźmie w nim udział około 50 mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy wcielą się w ewangeliczne postaci sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

Ten zakrojony na szeroką skalę spektakl odbywa się zawsze w naturalnej scenerii, przy leśnych kapliczkach - stacjach Drogi Krzyżowej. Przygotowuje go miejscowy zakon oo. franciszkanów. Fenomenem misterium jest to, że odtwórcami wszystkich ról są mieszkańcy Kalwarii Pacławskiej i okolicznych wiosek, często wraz z całymi rodzinami. Jest to zazwyczaj grono ok. 50-70 osób.

Reżyserem widowiska jest wieloletni aktor i reżyser najstarszego w Europie stałego teatru amatorskiego, słynnego przemyskiego "Fredreum" - Zbigniew Wiarski.

Czterogodzinny spektakl rozpocznie się sceną "Wieczernik", która przypomni wydarzenia związane z Ostatnią Wieczerzą. Odbędzie się ona tradycyjnie przy "Domku Matki Bożej". Potem akcja przeniesie się pod kapliczkę - Ratusz Piłata. Tam odbędzie się sąd nad Jezusem. Następnie akcja będzie się przemieszczać dróżkami kalwaryjskimi poprzez poszczególne sceny: drogę krzyżową, ukrzyżowanie, aż do ściągnięcia ciała z krzyża i złożenia w grobie przy kaplicy Grobu Pana Jezusa.

Za Chrystusem podążać będzie tłum wiernych, którzy tradycyjnie włączają się w spektakl wielkopostnymi śpiewami. Na Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej co roku przybywają pielgrzymi z Polski, a także z Ukrainy.

Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku z pobudek religijnych wojewoda podolski, kasztelan krakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa (1620-1679). Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.

Obecnie w zabytkowym kościele znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. W XVII wieku znajdował się on w kościele oo. franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. W 1672 roku, po zdobyciu miasta przez Turków, obraz ukryto i w kilka lat później przeniesiono do Kalwarii Pacławskiej.

Długość Drogi Krzyżowej w Kalwarii wynosi nieco ponad 1,5 km. Na dróżkach pątniczych znajduje się 35 kaplic murowanych, siedem drewnianych i pięć figur. Najstarsze pochodzą z ok. 1825 roku - nie zachowały się obiekty wzniesione przez Fredrę.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  27°C Piątek
  dzień
  28°C Piątek
  wieczór
  wiecej »