- Cieszę się, że mogę być dzisiaj z wami, cieszę się, że mogę wam właśnie podziękować za wszystko to, co dla Rzeczypospolitej przez wieki robicie. Tutaj, na tej ziemi, i w innych miejscach - mówił prezydent Duda w Luzinie.
- Wszędzie można spotkać ludzi, którzy swoimi korzeniami rodzinnymi, swoją tradycją rodzinną wrośli i wyrośli z tej ziemi. Ziemi pięknej, ziemi niezwykłej, ziemi polskiej. Polskiej dzięki wam, dzięki waszym pradziadom, dzięki waszej wielkiej tradycji tutaj, na Kaszubach - podkreślił A. Duda. - Z całego serca chcę wam podziękować, żeście zawsze byli z Polską i zawsze Polska była w waszym sercu - mówił w czasie oficjalnego otwarcia zajazdu.
- Dziękuję za wszystko to, co przez wieki robicie dla Rzeczypospolitej. Tutaj, na tej ziemi, i w innych miejscach. XX Światowy Zjazd Kaszubów zbiega się w czasie z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreślił. - To stulecie, jakże ważne dla mieszkańców tej ziemi, jakże ważne dla braci Kaszubów mieszkających dzisiaj przecież w tak wielu miejscach na świecie - mówił A. Duda.
Zaznaczył, że przez dzieje Kaszubi płacili za swoją patriotyczną postawę srogą cenę. - Chociażby w czasie II wojny światowej - Golgota Kaszubska, Lasy Piaśnickie, obóz koncentracyjny Stutthof, ale zawsze była w waszych sercach wielka odwaga - wymieniał prezydent.
- To przecież tędy szedł marsz śmierci, w czasie którego za pomoc więźniom można było zginąć, a pomagaliście także tutaj, w Luzinie. Dziękuję, że tamte dni straszne, ale także i tamto bohaterstwo i cierpienie uczciliście pomnikiem, pod którym mogliśmy dzisiaj złożyć kwiaty i pokłon ofiarom i bohaterom tamtego czasu - mówił A. Duda.
- Jest głębia wielka w słowach kaszubskiego poety Hieronima Derdowskiego: "Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polszczy", ale także i nie bez przyczyny z tej ziemi wyszedł człowiek, który napisał słowa, od których zaczęliśmy nasze dzisiaj tu spotkanie: "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy" - Józef Wybicki - podkreślił.
- To wszystko najdobitniej pokazuje, kim są i jacy są Kaszubi. Ludzie ciężkiej pracy, ludzie, którzy mierzą się często z trudnymi warunkami, przez wieki z ziemią, która nie jest najwyższej jakości do uprawy rolnej, z wieloma trudami, z walką z żywiołem na morzu, ale trwają w swojej tradycji, w swojej wierze, zostają zawsze z Bogiem - zaznaczył A. Duda.
Justyna Liptak /Foto Gość
Prezydent Andrzej Duda odsłonił pamiątkową tablicę poświęconą prof. Gerardowi Labudzie
- Kaszubi trwają, nie rozpłynęli się w polskim społeczeństwie, są razem, mówią cały czas swoim językiem, kultywują swoje stroje, swoją obrzędowość ludową, a to dlatego, że jest bardzo głęboko wryta, wpisana w serca, w umysły, w wychowanie tutejsza tradycja. Tradycja tak mocno związana z tą ziemią, tradycja związana z tą ojcowizną, tradycja związana także z wiarą, wiarą, która tutaj, na Kaszubach, jest tak mocna - dodał.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.