Zwierzchnik amerykańskiej Cerkwi na Grabarce

Na zaproszenie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego 17 sierpnia przybędzie do naszego kraju zwierzchnik amerykańskiej Cerkwi arcybiskup Tichon - poinformowała prawosławna kuria metropolitalna. Hierarcha weźmie udział m.in. w uroczystościach na Grabarce.

Będzie to pierwsza wizyta arcybiskupa Tichona w Polsce. Głównym punktem jego 6-dniowego pobytu będą cerkiewne uroczystości Przemienienia Pańskiego, które 18-19 sierpnia odbywają się w sanktuarium na św. Górze Grabarce k. Siemiatycz (Podlaskie) i rokrocznie ściągają tam tysiące wiernych z kraju i zagranicy.

W minionych latach gośćmi tych uroczystości byli najważniejsi hierarchowie Kościoła wschodniego, w tym patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl czy patriarcha antiocheński Jan X.

Jak wynika z udostępnionego PAP, ramowego programu wizyty amerykańskiego metropolity, w województwie podlaskim, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych, abp Tichon odwiedzi też parafie w Hajnówce i Bielsku Podlaskim oraz monastery w Zwierkach i Supraślu. Zaplanowane ma też zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego oraz wyjazd do Lublina i wizytę m.in. na Majdanku.

Cerkiew amerykańska jest jednym z piętnastu autokefalicznych lokalnych Kościołów prawosławnych (podobnie jak Cerkiew w Polsce). 52-letni Tichon, arcybiskup Waszyngtonu, metropolita całej Ameryki i Kanady jest piątym w historii zwierzchnikiem Cerkwi prawosławnej w Ameryce. Jego wyboru na biskupa synod Cerkwi prawosławnej w Ameryce dokonał w 2003 roku, a w 2012 roku hierarcha został podniesiony do godności arcybiskupa. Od ponad 5,5 roku jest zwierzchnikiem Cerkwi prawosławnej w Ameryce i Kanadzie.

Dokładnych danych co do liczby wiernych, należących do tej Cerkwi w Stanach Zjednoczonych, nie ma. Najczęściej podawana jest szacunkowa liczba ok. 1 mln osób. Źródła cerkiewne przyjmują, że wszystkich wyznawców prawosławia, pozostających w jurysdykcjach kościelnych różnych światowych patriarchatów, może być w Stanach Zjednoczonych w sumie ok. 10 mln.

W Polsce w 2003 roku przebywał z wizytą ówczesny metropolita Ameryki i Kanady abp Herman. Jesienią 2002 roku zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa brał udział w uroczystościach intronizacji Hermana, które miały miejsce w Nowym Jorku.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  0°C Czwartek
  noc
  -1°C Czwartek
  rano
  1°C Czwartek
  dzień
  1°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »