Rz: Wrzenie w palestrze

Adwokatom, którzy chcą być sędziami Sądu Najwyższego, grożą dyscyplinarki - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Osoby, które wykorzystują sytuację polityczną i kandydują do Sądu Najwyższego, nie powinny nosić tytułu adwokata - podaje "Rz" powołując się na głosy przedstawicieli palestry.

Są już pierwsze kroki formalne. Adwokat Marcin Smoczyński zdecydował się złożyć wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec kolegów z warszawskiej palestry. "Adwokaci kandydujący do Sądu Najwyższego naruszyli godność zawodu. Firmują i wykorzystują zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz SN, które godzą w krajowy porządek prawny - powiedział gazecie Smoczyński. Jego zdaniem chodzi o to, aby wymienić skład SN. "Mimo merytorycznych przesłanek" - dodał Smoaczyński.

Wpłynięcie do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie zawiadomień w sprawie popełnienia deliktów dyscyplinarnych potwierdziła Katarzyna Gojawniczek-Pruszyńska, wicedziekan stołecznej Rady.

Z izby warszawskiej do Sądu Najwyższego kandyduje ośmiu adwokatów. W środowisku nie ma zgodności, czy należy wszcząć przeciwko nim dyscyplinarki. Zwolennicy podkreślają, że aspirujący do sędziowskiej togi sprzeniewierzyli się ślubowaniu adwokackiemu. Członkowie palestry przyrzekają w niej, że w swojej pracy przyczyniać się będą ze wszystkich sił do ochrony praw i wolności obywatelskich oraz umocnienia porządku prawnego Rzeczpospolitej Polskiej - przypomina gazeta.

Podstaw do wszczynania dyscyplinarek nie widzi jednak mec. Radosław Baszuk, wieloletni adwokacki sędzia dyscyplinarny. Powołuje się przy tym na wyrok samego SN. Decyzje o kandydowaniu ocenia jednak negatywnie - czytamy w gazecie.

"Niewątpliwie jest dziś niszczona tkanka Sądu Najwyższego. Decyzja jednak o tym, co dalej z zawiadomieniami, będzie podjęta w trybie pilnym, gdy oficjalnie trafią one do biura Rady - powiedziała "Rz" mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska.

Wnioski o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych nie robią wrażenia na samych kandydatach Sądu Najwyższego. "Nie rozumiem, jak można ścigać dyscyplinarnie adwokata za postępowanie zgodne z ustawą. To kompletne nieporozumienie. To również przykład wykorzystywania sądownictwa dyscyplinarnego do zwalczania adwokatów odmiennie myślących" - powiedział gazecie Andrzej Nogal, który chce zostać sędzią Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

«« | « | 1 | » | »»
 • NICK
  08.08.2018 09:34
  Dyscyplinarka za działania zgodne z prawem. Za łamanie prawa same pochwały. Tak właśnie specjalna kasta wywiera naciski polityczne. A ponoć mieli być apolityczni.... zdecydowanie trzeba z nimi zrobić porządek, bo to jeszcze stęchlizna komunizmu.
 • Gość_2
  08.08.2018 10:44
  Kto zrobi porządek z tą "nadzwyczajną kastą"? Tego się już nie da słuchać. To jawna anarchia. Czy Prezydent i PIS jeszcze rządzą w tym kraju? czy tak panicznie boją się lewackiej UE? Żenada ...
 • nika
  08.08.2018 14:23
  Już w żaden sposób nie wierzę w bezinteresowność (ideowość) tej reformy.... Smutne...
 • młt
  08.08.2018 15:49
  Naruszyli godność zawodu, czy solidarność Sitwy? Stawiam na to drugie. Nareszcie coś się zaczyna dziać. Sitwa z której wyjmie się choć parę cegieł - sitwą być przestaje ! Pryska jak bańka mydlana sitwowa solidarność, zaczynają się wzajemne obawy i podejrzenia, kto już zdradził a kto jeszcze nie, kto może sypnąć, co i na kogo... Już nie wiadomo jak się zachować... więc na wszelki wypadek - PRZYZWOICIE, żeby nie miał co kablować. I o to właśnie chodzi !
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  8°C Piątek
  rano
  12°C Piątek
  dzień
  13°C Piątek
  wieczór
  12°C Sobota
  noc
  wiecej »