Las ma zostać wycięty - policja zabezpiecza teren przed ekologami

Znaczne siły policyjne rozpoczęły w środę akcję zabezpieczającą w lesie na obrzeżu odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Hambach w Północnej Nadrenii-Westfalii. Na terenie lasu przebywają przeciwnicy jego planowanej wycinki w związku z powiększaniem wyrobiska.

Położona w powiecie Duerren na zachód od Renu kopalnia Hambach jest, jak pisze agencja dpa, zapewne największą w Europie odkrywką służącą pozyskiwaniu węgla brunatnego. Kopalnia i trzy spalające wydobywany w niej węgiel elektrownie należą do koncernu energetycznego RWE. Według jego informacji, z 4100 hektarów lasu objętych obowiązującym od lat pozwoleniem na wycinkę, 3900 hektarów ustąpiło już miejsca wyrobisku.

RWE chce 1 października podjąć wyrąb ponad 100 z pozostałych 200 hektarów.

Niemiecka socjaldemokratyczna minister środowiska Svenja Schulze zażądała czasowego zawieszenia wycinki, ale rządząca w Północnej Nadrenii-Westfalii koalicja Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) nie przyjmuje tego do wiadomości. Również frakcja Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) w tamtejszym parlamencie krajowym uważa, że koncern RWE ma prawo sam decydować, czy skorzysta z zezwolenia na wyrąb.

Umieszczony na Twitterze komunikat komendy policji w Akwizgranie zaznacza, że nie planuje się opróżniania obozowisk, zbudowanych na drzewach domków ani innych podobnych obiektów. Zapowiedziano to także w lesie przez megafony. Według reportera dpa, w akcji uczestniczą setki funkcjonariuszy.

Wyposażone w ciężki sprzęt ekipy RWE weszły do lasu, by usuwać przeszkody, w tym zwalone na ziemię pnie drzew. Prace te ochrania policja - poinformował policyjny rzecznik.

Na razie nie odnotowano poważniejszych incydentów. Policyjna rzeczniczka powiedziała, że przy sprawdzaniu tożsamości jeszcze przed rozpoczęciem akcji doszło do konfrontacji z dwoma osobami, ale dalszych szczegółów nie ujawniła.

Jak podała policja na Twitterze, RWE chce usunąć z lasu "oczywiste śmieci". Ponadto mają zostać przejęte dowody rzeczowe czynów karalnych i inne przedmioty nadające się do budowy barykad.

Wcześniejsze pochodzące od policji informacje mówiły o wykorzystywaniu do wznoszenia zapór między innymi drewnianych palet i dużych zbiorników na wodę. Podobną funkcję miał spełniać zalany betonem wrak samochodu, który pod koniec sierpnia wywieźli z lasu pracownicy RWE. W tym samym czasie policja przejęła również metalowe kolczatki do przebijania opon.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
21°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
28°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »