Realizator "Biblii Audio" Krzysztof Czeczot zapoznał biskupów obradujących na zebraniu plenarnym w Płocku z ukończonym właśnie niezwykłym projektem - słuchowiskiem radiowym opartym na Biblii Tysiąclecia. W liczących 113 godzin nagraniach wzięli udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Realizacja "Biblia Audio" rozpoczęła się w 2015 r. Nie jest to zwykły audiobook, ale słuchowisko radiowe, efektowne i przystępne dla każdego odbiorcy, z własną muzyką i dźwiękami tła.
Do nagrań wykorzystano V wydanie Biblii Tysiąclecia z 1965 r., traktowane jako źródło niekiedy już zanikającej polszczyzny. Słuchowisko zawiera całość Pisma Świętego, poza tekstami narratora. Jest to pierwsza dźwiękowa adaptacja najważniejszej księgi w dziejach świata, zrealizowana na taką skalę.
Dlaczego powstała "Biblia Audio"? Zdaniem twórców słuchowiska, Biblia jest dziełem, z którego czerpią wszystkie gatunki literackie, bogatym w wątki inspirujące twórców sztuki na przestrzeni wieków. Każdy o niej słyszał, ale niewielu poznało ją od początku do końca.
W jego realizację włączyła się czołówka polskich gwiazd małego i dużego ekranu, m.in.: Jerzy Trela (Bóg), Adam Woronowicz (Jezus Chrystus), Krystyna Janda (narratorka w Ewangelii wg św. Mateusza), Małgorzata Kożuchowska (narratorka w Ewangelii wg św. Jana), czy Wojciech Malajkat (narrator w Apokalipsie).
Zdaniem realizatorów, słuchowisko powstało dla wszystkich, którzy chcą po nie sięgnąć: dla ludzi, którzy wierzą w Boga i dla tych, którzy są dalej od nauczania Kościoła, a także dla wyznawców innych religii czy osób niewierzących.
W projekt zaangażowali się prymas Polski abp Wojciech Polak oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Dostojnicy wcielili się w role narratorów Księgi Wyjścia. Fragmenty Księgi Wyjścia rabin czytał po hebrajsku, a prymas po polsku.
Ekipa realizacyjna była m.in. w Izraelu, by tam odnaleźć „biblijne dźwięki” i za ich pośrednictwem przenieść słuchaczy w sam środek opowiadanych historii.
Całe słuchowisko to ponad 113 godzin audio w wykonaniu 480 głosów. W wersji elektronicznej jest to blisko 7 GB danych w formacie mp3.
Realizatorem projektu była firma Osorno należąca do aktora i reżysera Krzysztofa Czeczota. Zajmuje się ona realizacją audiobooków, słuchowisk radiowych oraz reklam. Do jej najgłośniejszych projektów należą takie audiobooki jak "Krzyżacy”, „Karski”, „Gra o Tron” czy „Blade Runner”.
"Biblia Audio" nie jest inicjatywą kościelną, ale wspólną produkcją ekipy Krzysztofa Czeczota i Wydawnictwa Pallotinum. Projekt otrzymał imprimatur przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Nie był jednak wspierany finansowo przez żadną kościelną instytucję. Środki na jego realizację pochodziły od darczyńców.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.