Po 33 latach rząd brazylijski uznał wczoraj, że zabójstwo jezuity, ks. João Bosco Penido Burniera było morderstwem na tle politycznym, dokonanym podczas dyktatury wojskowej panującej w Brazylii w latach 1964-1985.
W październiku 1976 r. policjant strzelił w tył głowy ks. Burniera, kiedy jezuita bronił dwóch kobiet torturowanych na posterunku policji w Ribeirão Cascalheira w stanie Mato Grosso. Duchowny był wtedy na posterunku policji razem z obecnym emerytowanym ordynariuszem prałatury terytorialnej São Félix do Araguaia bp Pedro Casaldáliga Plá. Hierarcha napisał książkę, w której przedstawia zastrzelonego jezuitę jako męczennika.
Wczoraj w „Oficjalnym Dzienniku Ustaw” została opublikowana nota, w której Specjalna Komisja Ministerstwa Sprawiedliwości ds. Zabójstw i Zaginięć na tle Politycznym uznała ks. Burniera za ofiarę dyktatury wojskowej. Według Komisji, kapłan „zmarł wskutek przyczyn pozanaturalnych w następstwie działań policyjnych, gdyż uczestniczył lub był oskarżony o uczestniczenie w działalności politycznej”.
Policjant, który strzelił do ks. Burniera nigdy nie został postawiony w stan oskarżenia, gdyż dyktatura wojskowa uznała śmierć duchownego za wypadek. Według świadka zdarzenia, bp Casaldáligi, kiedy duchowni przybyli na posterunek, aby bronić torturowanych kobiet, ks. Burnier kłócił się z policjantami i zagroził, że doniesie na nich do sądu. Wtedy jeden policjantów przyłożył rewolwer do głowy księdza i strzelił.
W swojej książce biskup wspomina, że po Mszy pogrzebowej (która w Brazylii odbywa się siódmego dnia po śmierci) ludność Ribeirão Cascalheira udała się w procesji na posterunek policji, wyważyła drzwi i kraty oraz uwolniła więźniów. W późniejszych latach, mimo protestów policji, w tym miejscu został wzniesiony kościół.
Oprócz biskupem również ks. Pedro Américo Maia napisał książkę „Męczennik za sprawiedliwość”, w której opisuje zabójstwo ks. Burniera. Obecnie szkoły w stanach Minas Gerais i Mato Grosso oraz pozarządowa organizacja obrony praw ludzkich noszą imię ks. Burniera.
Ks. João Bosco Penido Burnier urodził się 11 czerwca 1917 r. w Juiz de Fora. W 1946 już jako jezuita, który ukończył Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, otrzymał święcenia kapłańskie. Był znany w Brazylii jako obrońca Indian. W ostatnim roku życia pracował wśród Indian z plemion Bakairi i Xavante w miejscowości Diamantino w stanie Mato Grosso.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.