W Rzymie i Barcelonie 25 kwietnia odbyły się uroczystości beatyfikacyjne, w czasie których do chwały ołtarzy wyniesionych zostało dwóch księży zakonnych: karmelita i kapucyn.
Podczas południowego spotkania z wiernymi na modlitwie Regina Caeli Benedykt XVI przypomniał, że apostoła miłosierdzia o. Angelo Paoli nazywano „ojcem ubogich”. Z kolei o. José Tous y Soler jest przykładem tego, jak w wierności i zaufaniu Bogu pokonywać przeciwności losu.
Włoski karmelita został ogłoszony błogosławionym w bazylice św. Jana na Lateranie, czyli w tej dzielnicy Rzymu, gdzie najwięcej pracował. Eucharystii przewodniczył wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallini. Nowy błogosławiony „szerzył nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Dzięki niemu w Koloseum umieszczono krzyż” – mówi o. Fernando Millán Romeral.
„Karmelita, o. Angelo Paoli żył na przełomie XVII i XVIII w. – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Romeral. – Większość życia spędził w Rzymie, gdzie był znany z wielkiego zaangażowania na rzecz najuboższych. Był pierwszym, który umieścił krzyż w Koloseum, właśnie w tej okolicy najczęściej pracował. Ważny wydaje mi się sposób, w jaki zespolił on dwa ważne wymiary życia chrześcijańskiego. Z jednej strony umiłowanie krzyża i nabożeństwa Męki Pańskiej, a z drugiej wielka troska o „ukrzyżowanych naszych czasów”, czyli wszystkich, którzy cierpią z powodu biedy i różnych form marginalizacji. Jego beatyfikacja przypomina nam, że musimy uważnie odkrywać potrzeby współczesnych ludzi” – mówił włoski karmelita.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.