To pierwsza publiczna wypowiedź Bartłomieja, będąca rzuceniem wyzwania Moskwie w odniesieniu do spraw ukraińskich.
Patriarcha konstantynopolski Bartłomiej na spotkaniu z miejskim zarządem diaspory greckiej w Stambule 21 października zapewnił, że nie zamierza ustępować, mimo nacisków rosyjskich, w sprawie ukraińskiej. Według portalu Orthodoxia.info oświadczył on, że przywileje Patriarchatu Ekumenicznego opierają się na postanowieniach i kanonach soborów powszechnych i obowiązuję całe prawosławie.
"Czy to się podoba czy nie naszym braciom rosyjskim, ale wcześniej czy później będą oni wykonywać te postanowienia, jakie podjął patriarcha konstantynopolski, bo nie mają innego wyjścia" – jest przekonany duchowy zwierzchnik światowego prawosławia. Dodał, że doskonale wie o "dobrze opłacanych artykułach" i o "czarnej propagandzie" ze strony Rosji, wymierzonych przeciw Patriarchatowi Ekumenicznemu i jemu osobiście, po czym zauważył z uśmiechem: "Bóg dał nam dwoje uszu, aby słuchać ze wszystkich stron".
Jest to pierwsza publiczna wypowiedź Bartłomieja, będąca rzuceniem wyzwania Moskwie w odniesieniu do spraw ukraińskich. Według niego postawa Kościoła rosyjskiego wskazuje, że "nasi bracia Słowianie nie mogą ścierpieć pierwszeństwa Patriarchatu Ekumenicznego i naszego [greckiego - KAI] narodu w prawosławiu".
Msze żałobne za papieża Franciszka odbywają się w Watykanie codziennie do niedzieli.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.