W obronie okna życia

Caritas Diecezji Radomskiej wysłała do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Już nie pierwszy raz w internecie pojawiło się zdjęcie, na którym widać radomskie okno życia, a nad nim napis: "Nie przyjmujemy noworodków z wadami genetycznymi!!! Brak chętnych na adopcję". Jest to fotomontaż. Naprawdę znajduje się tam napis: "Mamo - pozwól mi żyć!".

W związku z tym Caritas Diecezji Radomskiej zdecydowała zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Fotomontaż po raz pierwszy pojawił się w sieci w 2016 roku. - Zostało to zdementowane, wyprostowane. Tym bardziej jest nam przykro, że dzisiaj musimy się z tym po raz kolejny mierzyć, dlatego w porozumieniu z bp. Henrykiem Tomasikiem postanowiłem, że tę sprawę kierujemy do prokuratury. Nam nie chodzi o to, by kogoś karać, ale byśmy wreszcie ostatecznie zamknęli ten temat. Zależy nam na sprostowaniu, na przerwaniu tego procederu i powiedzeniu światu prawdy, że nie ma mowy o tym, żebyśmy nie zaopiekowali się dziećmi chorymi, i nie ma mowy o tym, żebyśmy zaprzestali wspierania rodzin, osób dorosłych i dzieci, którzy tego wsparcia potrzebują - mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Oświadczenie dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej

"Szanowni Państwo, 16 października 2018 r. o godz. 03.03 użytkownik FB portalu Świeckie Państwo - Wypowiedzmy Konkordat zmieścił na swoim profilu fotomontaż, z którego wynika, iż Okno Życia - prowadzone przez Caritas Diecezji Radomskiej wraz ze Zgromadzeniem Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu - nie przyjmuje dzieci z wadami genetycznymi z powodu braku osób chętnych na ich adopcję, co jest nieprawdą.

W tym stanie rzeczy nie może budzić żadnych wątpliwości, iż rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat wybiórczego otoczenia opieką noworodków jest nie tylko kłamliwe, ale w sposób rażący naraża Kościół katolicki, Caritas na utratę zaufania niezbędnego dla prowadzenia działalności mającej na celu ratowanie życia najmłodszych. Ten wypaczający wpis powielany m.in. przez panią Krystynę Jandę, uderza w uczucia religijne wielu Polaków, katolików, a szczególnie w całą rzeszę osób zaangażowanych w obronę życia ludzkiego.

Przez kilka dni czekaliśmy na sprostowanie i przeprosiny ze strony użytkownika w/w profilu. Mimo ogromnej liczby podpowiedzi kierowanych jako komentarze pod wpisem, nic takiego się nie wydarzyło. Dlatego w dniu wczorajszym, tj. 29 października 2018 r., do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zostało wysłane zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zgodnie z art. 212 § 1 Kodeksu karnego: Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Ufam, że proceder ten nigdy się już nie powtórzy, a Okna Życia będą spokojnym miejscem dającym społeczną nadzieję na lepsze jutro dla uratowanych w ten sposób dzieci".

Caritas Diecezji Radomskiej prowadzi okno życia od 2009 roku. Znajduje się ono w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga 31. Siostry czuwają przy nim całą dobę. Do tej pory pozostawiono w nim dwoje dzieci.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Bonanza
  30.10.2018 21:56
  Na każdym oknie życia obowiązkowo powinno się umieszczać numer telefonu pomocy psychologicznej dla kobiet w ciąży. Może zamiast ekscytować się "uratowanym" dzieckiem lepiej byłoby pomóc jakoś matce. Oprócz tego napis: "Nie musisz podrzucać dziecka do okna życia. Możesz je bez problemu zostawić w szpitalu. Dla bezpieczeństwa Twojego i dziecka lepiej urodzić w szpitalu."
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  16°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  17°C Czwartek
  dzień
  17°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »