Buzek i Bartoszewski laureatami nagród Polonii

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz doradca polskiego premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski odebrali w sobotę w Akwizgranie nagrody "Polonicus", przyznawane przez organizacje polonijne w Niemczech, Belgii i Holandii.

Buzek otrzymał honorową statuetkę za wkład w budowę zjednoczonej Europy i podniesienie rangi Polski w Unii Europejskiej. "Ta nagroda jest dla mnie bodźcem do dalszego wysiłku na rzecz wzmacniania Unii Europejskiej. Jestem głęboko przekonany o tym, że jest to skuteczne narzędzie służące rozwiązywaniu problemów obywateli europejskich" - oświadczył szef PE.

Władysława Bartoszewskiego wyróżniono za "działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego, a jednocześnie za troskę o zachowanie pamięci o zbrodniach totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego" - podała kapituła nagrody "Polonicus".

Wśród tegorocznych laureatów jest również mieszkająca w Belgii dyrygentka i kompozytorka prof. Zofia Wisłocka, przewodnicząca światowego stowarzyszenia kobiet-dyrygentów "Femmes Maestros". Polonia wyróżniła ją za promowanie polskiej muzyki orkiestralnej w krajach Unii Europejskiej.

W kategorii organizacji życia polonijnego statuetkę przyznano profesorowi Piotrowi Małoszewskiemu, wiceprzewodniczącemu Stowarzyszenia Chrześcjańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech - za długoletnią i skuteczną działalność na rzecz organizowania Polonii skupionej wokół Polskiej Misji Katolickiej.

Nagroda "Polonicus" została wręczona po raz pierwszy w 2009 roku. Powstała z inicjatywy Kongresu Polonii Niemieckiej. "W jednoczącej się Europie również my, Polonia, chcemy się jednoczyć i dalej budować mosty między Polską a innymi krajami. Nasza nagroda służy temu, byśmy mogli docenić samych siebie oraz osobistości, będąca dla nas przykładem" - powiedział PAP przewodniczący Kongresu Polonii w Niemczech Wiesław Lewicki.

Gali polonijnej w Akwizgranie towarzyszy w sobotę i niedzielę festyn w ramach Europejskiego Dnia Polonii, podczas którego prezentowana jest polska kultura i tradycje. Zaproszono przedstawicieli organizacji z innych państw europejskich. W najbliższych dniach w Akwizgranie będzie wiele akcentów, przybliżających mieszkańcom i turystom Polskę i jej regiony.

13 maja premier Donald Tusk odbierze w tym mieście Nagrodę im. Karola Wielkiego, przyznaną mu za zasługi dla porozumienia i współpracy Polski z jej europejskimi partnerami. Laudację wygłosi kanclerz Niemiec Angela Merkel.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  13°C Sobota
  noc
  10°C Sobota
  rano
  12°C Sobota
  dzień
  12°C Sobota
  wieczór
  wiecej »