Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz doradca polskiego premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski odebrali w sobotę w Akwizgranie nagrody "Polonicus", przyznawane przez organizacje polonijne w Niemczech, Belgii i Holandii.
Buzek otrzymał honorową statuetkę za wkład w budowę zjednoczonej Europy i podniesienie rangi Polski w Unii Europejskiej. "Ta nagroda jest dla mnie bodźcem do dalszego wysiłku na rzecz wzmacniania Unii Europejskiej. Jestem głęboko przekonany o tym, że jest to skuteczne narzędzie służące rozwiązywaniu problemów obywateli europejskich" - oświadczył szef PE.
Władysława Bartoszewskiego wyróżniono za "działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego, a jednocześnie za troskę o zachowanie pamięci o zbrodniach totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego" - podała kapituła nagrody "Polonicus".
Wśród tegorocznych laureatów jest również mieszkająca w Belgii dyrygentka i kompozytorka prof. Zofia Wisłocka, przewodnicząca światowego stowarzyszenia kobiet-dyrygentów "Femmes Maestros". Polonia wyróżniła ją za promowanie polskiej muzyki orkiestralnej w krajach Unii Europejskiej.
W kategorii organizacji życia polonijnego statuetkę przyznano profesorowi Piotrowi Małoszewskiemu, wiceprzewodniczącemu Stowarzyszenia Chrześcjańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech - za długoletnią i skuteczną działalność na rzecz organizowania Polonii skupionej wokół Polskiej Misji Katolickiej.
Nagroda "Polonicus" została wręczona po raz pierwszy w 2009 roku. Powstała z inicjatywy Kongresu Polonii Niemieckiej. "W jednoczącej się Europie również my, Polonia, chcemy się jednoczyć i dalej budować mosty między Polską a innymi krajami. Nasza nagroda służy temu, byśmy mogli docenić samych siebie oraz osobistości, będąca dla nas przykładem" - powiedział PAP przewodniczący Kongresu Polonii w Niemczech Wiesław Lewicki.
Gali polonijnej w Akwizgranie towarzyszy w sobotę i niedzielę festyn w ramach Europejskiego Dnia Polonii, podczas którego prezentowana jest polska kultura i tradycje. Zaproszono przedstawicieli organizacji z innych państw europejskich. W najbliższych dniach w Akwizgranie będzie wiele akcentów, przybliżających mieszkańcom i turystom Polskę i jej regiony.
13 maja premier Donald Tusk odbierze w tym mieście Nagrodę im. Karola Wielkiego, przyznaną mu za zasługi dla porozumienia i współpracy Polski z jej europejskimi partnerami. Laudację wygłosi kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.