Grecja została uratowana przed bankructwem i otrzyma 110 mld euro, ale nie Europa, w której - jak pokazał kryzys grecki - brakuje przywództwa oraz kontroli nad politykami budżetowymi państw członkowskich - ocenia w poniedziałek dziennik "La Libre Belgique".
"Unia walutowa była najbardziej konkretnym przykładem konstrukcji europejskiej. Teraz będzie musiała zostać kompletnie zrewidowana, i to w kontekście trudnych oszczędności i reform" - komentuje "La Libre Belgique" w artykule redakcyjnym. Kryzys grecki pokazał bowiem, zdaniem gazety, "całkowity brak przywództwa w Europie, a także wielkie braki, jeżeli chodzi o kontrolę polityk budżetowych różnych krajów członkowskich".
Ministrowie finansów strefy euro zgodzili się w niedzielę na zapowiadany od lutego pakiet pomocy finansowej dla pogrążonej w długach Grecji w wysokości 110 mld euro w ciągu trzech lat, do 2012 roku. Ceną za wsparcie z udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego są drastyczne reformy budżetowe, do których zobowiązała się Grecja.
Belgia - jak podaje inny francuskojęzyczny dziennik "Le Soir" - przekaże w ramach tego pakietu między 2,3 a 3 mld euro w ciągu trzech lat.
"To jasne, że Europejczycy, a zwłaszcza Niemcy ostatecznie zgodzili się na miliardy pomocy dla Grecji tylko dlatego, by uniknąć scenariusza +a la Lehman Brothers+ w USA. Pogorszenie w ostatnich dniach sytuacji na rynkach, gdzie spekulanci zaczęli atak na Portugalię i - co gorsza - na Hiszpanię, z pewnością wystraszyło Angelę Merkel. Jej dalsza wstrzemięźliwość wobec planu pomocy dla Grecji, tylko by osłabiła sytuację w strefie euro" - pisze "La Libre Belgique".
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.