Dziękczynna Eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła uroczystości obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
W dziękczynnej Mszy św. sprawowanej w Wotum Narodu za odzyskaną wolność pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchia wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwa z prezydentem Rzeczypospolitej Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim oraz kombatanci i liczni przedstawiciele parlamentu, rządu i Wojska Polskiego.
Powstające w Wilanowie sanktuarium wypełnili szczelnie darczyńcy świątyni z całej Polski. Rozpoczynając Mszę św., kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, odczytał przesłanie, jakie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości skierował do narodu polskiego papież Franciszek.
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił w homilii uwagę, że przyszłość naszej ojczyzny zależy od naszej wiary, naprawy sumień i troski o pamięć, a także od odnowy kultury i polityki.
- Nie myślę tutaj jedynie o sporze o reformę sądownictwa, ale o czymś znacznie bardziej podstawowym - o prawach, które w zasadniczy sposób są sprzeczne z prawdą o człowieku i w konsekwencji uznają życie niektórych ludzi za "niewarte życia". Jakże bym pragnął, aby ludzie, którym na sercu leży praworządność, z pełnym przekonaniem zaangażowali się w zniesienie takich praw! - powiedział abp Gądecki.
Przestrzegał też przed pokusą instrumentalizacji tak Kościoła, jak i państwa. - Państwo postrzega czasami Kościół jako instrument do osiągnięcia własnych celów, Kościół może czasami w analogiczny sposób odnieść się do instytucji państwa. Kościół, owszem, ma obowiązek przemawiać z pozycji metapolitycznych, przypominając o normach, zasadach i wartościach etycznych, jakimi powinien kierować się rząd, podejmując decyzje w tej dziedzinie. Nie może jednak - jeśli nie chce utracić swojej politycznej wiarygodności - zmieniać formy swojego zaangażowania z politycznej na metapolityczną i odwrotnie, w zależności od tego, co w danym momencie uzna za bardziej dla siebie korzystne - dodał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kończąc homilię słowami modlitwy o. Piotra Skargi o ojczyźnie.
Po homilii prezydent RP, kontynuując zapoczątkowaną w czasie Święta Dziękczynienia tradycję, zapalił Świecę Niepodległości, ofiarowaną przez Piusa IX Warszawie w roku 1867, gdy nasza ojczyzna była pod zaborami, a o odzyskanie wolności modliły się kolejne pokolenia Polaków. Odmówiony został również Akt Dziękczynienia i Zawierzenia.
Bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii A. Duda otworzy Aleję Ojców Niepodległości. Hierarchowie pobłogosławią tworzące ją dęby, z których każdy poświęcony jest najwybitniejszej postaci, która wniosła najważniejszy wkład w powrót Polski na mapę Europy.
O godz. 12 zostanie odprawiona druga Msza św. dla darczyńców, podczas której będziemy dziękowali za wolną ojczyznę i prosili Opatrzność o opiekę nad nią na kolejne stulecia.
O godz. 17 rozpocznie się koncert, na którym usłyszymy światową premierę oratorium "Missa Solemnis", napisanego specjalnie na 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Pawła Muzykę.
O godz. 18 zebrani w świątyni wierni wezmą wraz z artystami wykonującymi oratorium udział w śpiewaniu pieśni religijnych i patriotycznych.
Uroczystości zakończą się adoracją w kaplicy Najświętszego Sakramentu i odmówieniem Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.
Legendarny dowódca II Korpusu Polskiego został pochowany wśród swoich żołnierzy.
Zwolennicy przypisywali mu wyłącznie zalety. Przeciwnicy zarzucali zaś zdławienie demokracji.