Szef MSWiA Jerzy Miller, stojący na czele komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem, powiedział w czwartek PAP, że etap dowodowy jest bliski zamknięcia, potrzebny jest jeszcze przyjazd jednej osoby z Polski.
"Etap dowodowy jest bliski zamknięcia. Potrzebny jest przyjazd do Moskwy jednej osoby z Polski dla potwierdzenia identyfikacji jednego głosu" - powiedział Miller. Chodzi o jeden z głosów zarejestrowanych przez czarną skrzynkę samolotu.
Miller dodał, że przyjazd tej osoby nastąpi w najbliższym czasie.
Według szefa MSWiA "analiza zawartości skrzynek została poddana takiej obróbce, że można by powiedzieć, że została zakończona, gdyby nie potrzeba identyfikacji tego jednego głosu".
Jak powiedział, sam nie zapoznawał się z zawartością czarnych skrzynek.
Podkreślił bardzo dobrą atmosferę spotkania z Tatianą Anodiną, szefową Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, która kieruje rosyjską komisją wyjaśniającą przyczyny tragedii. Powiedział, że strona rosyjska jest otwarta i reaguje na wszystkie potrzeby i prośby strony polskiej. Właśnie spotkanie z Anodiną było celem wyjazdu Jerzego Millera do Moskwy.
Powołane specjalnie do wyjaśnienia przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem dwie komisje, polska i rosyjska, badają jej okoliczności niezależnie od pracy prokuratorów.
W skład polskiej komisji, na której czele stoi minister Miller, wchodzi 34 ekspertów wojskowych i cywilnych. Są to specjaliści badający wypadki wojskowe oraz cywilne, prawnicy specjalizujący się w międzynarodowym i polskim prawie lotniczym, piloci latający samolotami pasażerskimi oraz osoby zajmujące się problemami bezpieczeństwa w transporcie lotniczym.
Samolot Tu-154 wiozący delegację na rocznicę zbrodni katyńskiej rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem przy próbie lądowania. W katastrofie zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką, parlamentarzyści, najwyżsi dowódcy wojska, duchowni i przedstawiciele rodzin polskich obywateli pomordowanych przed 70 laty w Katyniu.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.