Niemcy nie wykluczają zaostrzenia sankcji wobec Rosji

Europa być może będzie musiała zaostrzyć sankcje wobec Rosji po zajęciu przez rosyjskie siły specjalne trzech ukraińskich okrętów - oświadczył we wtorek Norbert Roettgen, szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu i bliski współpracownik Angeli Merkel.

"Na razie nie mówi się o zaostrzonych sankcjach, ale ogólnie rzecz biorąc nie wykluczałbym (takiego rozwiązania)" - powiedział polityk współrządzącej w Niemczech CDU w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandradio.

Działania Moskwy ocenił jako niepokojące. "W moim odczuciu takie zachowanie nie może pozostać bez konsekwencji i nie uważam, by należało mówić, że dalszych sankcji nie będzie" - dodał.

W wypowiedzi dla mediów z grupy RND Roettgen ostrzegał też przed dalszą eskalacją napięć. "W obliczu ogólnej nerwowości na świecie lokalny konflikt jak ten może szybko doprowadzić do nieprzewidzianych skutków, wymknąć się spod kontroli i rozejść się na skalę globalną" - ocenił.

Jak przypomina agencja Reutera, w kontekście najnowszej odsłony rosyjsko-ukraińskiego konfliktu kanclerz Niemiec Angela Merkel apelowała o dialog, podczas gdy Unia Europejska oraz kraje takie jak Wielka Brytania, Francja, Polska Dania i Kanada potępiły incydent jako akt rosyjskiej agresji.

W niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej rosyjskie siły specjalne ostrzelały i zajęły trzy małe ukraińskie okręty, płynące z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Rosja oskarżyła okręty o naruszenie jej granicy. Ukraina uznała te działania za akt agresji. W poniedziałek Ukraina ogłosiła 30-dniowy stan wojenny na części swych terytoriów: obszarach graniczących z Rosją i separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz w obwodach leżących nad Morzem Czarnym i Azowskim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Środa
  wieczór
  2°C Czwartek
  noc
  1°C Czwartek
  rano
  2°C Czwartek
  dzień
  wiecej »