Rękopisy przechowywane są w archiwum krakowskiej kurii. Przez długi czas zapomniane, znajdowały się w domu przy ul. Kanoniczej, gdzie odnalazł je po wyborze Karola Wojtyły na papieża ks. prof. Tadeusz Styczeń, jeden ze słuchaczy tych wykładów, a potem współpracownik i następca Wojtyły w Katedrze Etyki KUL.
Tekst „Katolickiej etyki społecznej” zapewne nie był przez Karola Wojtyłę przeznaczony do druku, gdyż tekst stanowił pomoc do wykładu dla studentów teologii. Tekst powstawał w określonym kontekście historycznym - w Polsce wówczas intensywnie budowano socjalizm. Książka, której promocję zaplanowano na 30 listopada w murach KUL, przypomina przede wszystkim o tym, że współczesnemu człowiekowi potrzebny jest przemyślany i pogłębiony głos Kościoła w kwestii palących problemów społecznych, a nie tylko powierzchowne odniesienia do spraw politycznych.
Książka Wojtyły tytułem i treścią nawiązuje do wykładu prowadzonego przez ks. Jana Piwowarczyka na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1947-1952. - Gdy ks. dr Piwowarczyk został oskarżony przez władze Polski Ludowej o działalność antypaństwową i zmuszony do opuszczenia Krakowa, w czerwcu 1953 roku. Rada Wydziału Teologicznego UJ jednomyślnie powierzyła te wykłady ks. dr. Karolowi Wojtyle. Wykładał on etykę społeczną do końca roku akademickiego 1953/1954. Gdy w roku 1954 władze zamknęły Wydział Teologiczny, Wojtyła kontynuował wykłady z katolickiej etyki społecznej dla kleryków seminariów duchownych działających w Krakowie. "Katolicka etyka społeczna" Karola Wojtyły jako skrypt do wykładów krążyła przez wiele lat wśród studentów w maszynopisach, natomiast jej rękopisy przechowywane są w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Przez długi czas zapomniane, znajdowały się w domu przy ul. Kanoniczej, gdzie odnalazł je po wyborze Karola Wojtyły na papieża ks. prof. Tadeusz Styczeń, jeden ze słuchaczy tych wykładów, a potem współpracownik i następca ks. prof. Wojtyły w Katedrze Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - czytamy we wstępie do książki.
- Czy coś z myśli Karola Wojtyły sprzed niemal 70 lat jest jeszcze aktualne, czy też jego ówczesne poglądy mają wartość jedynie historyczną? Czy - i w jaki sposób - wpisuje się ona w myśl społeczną Kościoła? Czy myśl Karola Wojtyły można odnaleźć w myśli św. Jana Pawła II? Waga tych pytań skłoniła redaktorów do zaopatrzenia tekstu Karola Wojtyły w pięć komentarzy, przygotowanych przez Geralda Beyera (Villanova University, USA), Rocco Buttiglionego (Papieska Akademia Nauk Społecznych, Rzym), Agnieszkę Lekką-Kowalik (KUL), Rafała Łętochę (UJ) oraz ks. Alfreda Wierzbickiego (KUL) - czytamy we wstępie do książki.
Publikacja powinna pomóc m.in. w rozstrzygnięciu debat co do stanowiska Karola Wojtyły/Jana Pawła II wobec rozmaitych kwestii społecznych, np. jego zastrzeżeń wobec współczesnego kapitalizmu przy jednoczesnym docenianiu walorów gospodarki wolnorynkowej.
Promocja książki „Katolicka etyka społeczna” ks. Karola Wojtyły będzie miała miejsce w ramach międzynarodowej konferencji naukowej „Etyka i społeczeństwo. O aktualności katolickiej nauki społecznej”. Odbędzie się ona 30 listopada 2018 roku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w sali C-1031. Udział w niej wezmą wybitni przedstawiciele nauki, ale też znawcy myśli Karola Wojtyły/Jana Pawła II. Konferencja rozpocznie się o godz. 9, a prezentacja książki rozpocznie się o godz. 15.
Zdaniem pomysłodawców wydania dzieła „Katolicka etyka społeczna” ks. Karola Wojtyły - choć nie może zastąpić uwspółcześnionego wykładu, pozostaje nadal wartościowym wprowadzeniem w elementarne kwestie etyki społecznej oraz teologiczne i filozoficzne racje proponowanych rozwiązań.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.