30 listopada na KUL promocja niepublikowanej dotąd książki ks. Karola Wojtyły

Rękopisy przechowywane są w archiwum krakowskiej kurii. Przez długi czas zapomniane, znajdowały się w domu przy ul. Kanoniczej, gdzie odnalazł je po wyborze Karola Wojtyły na papieża ks. prof. Tadeusz Styczeń, jeden ze słuchaczy tych wykładów, a potem współpracownik i następca Wojtyły w Katedrze Etyki KUL.

Tekst „Katolickiej etyki społecznej” zapewne nie był przez Karola Wojtyłę przeznaczony do druku, gdyż tekst stanowił pomoc do wykładu dla studentów teologii. Tekst powstawał w określonym kontekście historycznym - w Polsce wówczas intensywnie budowano socjalizm. Książka, której promocję zaplanowano na 30 listopada w murach KUL, przypomina przede wszystkim o tym, że współczesnemu człowiekowi potrzebny jest przemyślany i pogłębiony głos Kościoła w kwestii palących problemów społecznych, a nie tylko powierzchowne odniesienia do spraw politycznych.

Książka Wojtyły tytułem i treścią nawiązuje do wykładu prowadzonego przez ks. Jana Piwowarczyka na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1947-1952. - Gdy ks. dr Piwowarczyk został oskarżony przez władze Polski Ludowej o działalność antypaństwową i zmuszony do opuszczenia Krakowa, w czerwcu 1953 roku. Rada Wydziału Teologicznego UJ jednomyślnie powierzyła te wykłady ks. dr. Karolowi Wojtyle. Wykładał on etykę społeczną do końca roku akademickiego 1953/1954. Gdy w roku 1954 władze zamknęły Wydział Teologiczny, Wojtyła kontynuował wykłady z katolickiej etyki społecznej dla kleryków seminariów duchownych działających w Krakowie. "Katolicka etyka społeczna" Karola Wojtyły jako skrypt do wykładów krążyła przez wiele lat wśród studentów w maszynopisach, natomiast jej rękopisy przechowywane są w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Przez długi czas zapomniane, znajdowały się w domu przy ul. Kanoniczej, gdzie odnalazł je po wyborze Karola Wojtyły na papieża ks. prof. Tadeusz Styczeń, jeden ze słuchaczy tych wykładów, a potem współpracownik i następca ks. prof. Wojtyły w Katedrze Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - czytamy we wstępie do książki.

- Czy coś z myśli Karola Wojtyły sprzed niemal 70 lat jest jeszcze aktualne, czy też jego ówczesne poglądy mają wartość jedynie historyczną? Czy - i w jaki sposób - wpisuje się ona w myśl społeczną Kościoła? Czy myśl Karola Wojtyły można odnaleźć w myśli św. Jana Pawła II? Waga tych pytań skłoniła redaktorów do zaopatrzenia tekstu Karola Wojtyły w pięć komentarzy, przygotowanych przez Geralda Beyera (Villanova University, USA), Rocco Buttiglionego (Papieska Akademia Nauk Społecznych, Rzym), Agnieszkę Lekką-Kowalik (KUL), Rafała Łętochę (UJ) oraz ks. Alfreda Wierzbickiego (KUL) - czytamy we wstępie do książki.

Publikacja powinna pomóc m.in. w rozstrzygnięciu debat co do stanowiska Karola Wojtyły/Jana Pawła II wobec rozmaitych kwestii społecznych, np. jego zastrzeżeń wobec współczesnego kapitalizmu przy jednoczesnym docenianiu walorów gospodarki wolnorynkowej.

Promocja książki „Katolicka etyka społeczna” ks. Karola Wojtyły będzie miała miejsce w ramach międzynarodowej konferencji naukowej „Etyka i społeczeństwo. O aktualności katolickiej nauki społecznej”. Odbędzie się ona 30 listopada 2018 roku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w sali C-1031. Udział w niej wezmą wybitni przedstawiciele nauki, ale też znawcy myśli Karola Wojtyły/Jana Pawła II. Konferencja rozpocznie się o godz. 9, a prezentacja książki rozpocznie się o godz. 15.

Zdaniem pomysłodawców wydania dzieła „Katolicka etyka społeczna” ks. Karola Wojtyły - choć nie może zastąpić uwspółcześnionego wykładu, pozostaje nadal wartościowym wprowadzeniem w elementarne kwestie etyki społecznej oraz teologiczne i filozoficzne racje proponowanych rozwiązań.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Sobota
dzień
21°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
14°C Niedziela
rano
wiecej »