Ok. 3,5 tys. osób uczestniczyło w 3-dniowych obchodach 60. rocznicy Planu Shumana w Verdun, Metz i Scy-Chazelles. Głównymi organizatorami spotkania pod hasłem „Żyć razem” byli biskupi Pierre Raffin i François Maupu.
W niedzielny wieczór zakończyły się w katedrze w Metz trzydniowe obchody 60. rocznicy Planu Schumana. Od 7 do 9 maja ok. 3,5 tys. osób uczestniczyło w spotkaniu zorganizowanym w Verdun, Metz i Scy-Chazelles.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. kard. Jean-Loius Pierre Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Franc Rodé, prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, kard. André Vingt-Trois, metropolita Paryża, Vaira Vīķe-Freiberga, była prezydent Łotwy oraz Jacques Barrot, były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Z Polski przyjechał m.in. opat tyniecki, o. Bernard Sawicki OSB. Nie zabrakło przedstawicieli instytucji europejskich, wspólnot zakonnych i duchowieństwa.
Głównym celem spotkania była refleksja nad współczesną Europa w świetle deklaracji ogłoszonej przez Roberta Schumana 9 maja 1950 r. w Paryżu, która dala początek zjednoczonej Europie. – Stary Kontynent jest dziś w kryzysie, nie tylko ekonomicznym, ale również duchowym. A każdy kryzys zmusza nas, aby wrócić do źródeł. I to spotkanie było właśnie takim powrotem do fundamentów – mówi ks. Cedric Burgun, przewodniczący komitetu organizacyjnego. – Chrześcijanie często podchodzą do Unii Europejskiej z dystansem, traktując ją jako coś obcego. Chcieliśmy wiec na nowo uświadomić sobie, za Robertem Schumanem, ze jako ludzie wierzący jesteśmy odpowiedzialni za budowę zjednoczonej Europy poprzez przedstawianie pozytywnej wizji konstrukcji europejskiej oraz promocje zaangażowania politycznego wśród chrześcijan, o czym często wspominał Jan Paweł II.
Powyższemu celowi służyły konferencje i dyskusje, ale również wspólna modlitwa, takze z udziałem przedstawicieli Kościoła prawosławnego i wspólnot protestanckich oraz zwiedzanie miejsc historycznych jak pole bitwy pod Verdun czy dom Roberta Schumana i pobliski kościół w Scy-Chazelles, gdzie jest pochowany „Ojciec Europy” i gdzie uczestnicy spotkania modlili się o jego beatyfikację.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.