Proszę czekać na połączenie

W 2022 r. wygasa kontrakt gazowy z Rosjanami. Rurociąg łączący Polskę z Norwegią ma być do tego czasu gotowy.

W październiku 2022 r. odkręcamy pierwszy gaz z Norwegii – powiedział prezes firmy Gaz-System Tomasz Stępień, kiedy umowa o powstaniu Baltic Pipe weszła w życie. Połączenie polskiego systemu przesyłowego z norweskim ma ostatecznie uniezależnić nasz kraj od dostaw gazu z Rosji. – Zależność energetyczna nie jest sprawą zero-jedynkową – tłumaczy Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. – Już dziś możemy powiedzieć, że mamy duży poziom niezależności od Rosji dzięki interkonektorom, czyli połączeniom transgranicznym i gazoportowi. Teoretycznie, gdyby Rosja odcięła nam gaz, to – co prawda z dużym trudem – sprowadzilibyśmy go z Niemiec i przez terminal LNG. Baltic Pipe ostatecznie zakończy epokę asymetrii w relacjach gazowych.

Z Niemiec, czyli ze wschodu

Gazociąg biegnący po dnie Bałtyku zbuduje Gaz-System. Połączenie pomiędzy leżącym niedaleko Kołobrzegu Niechorzem a Faxe na wschodzie duńskiej wyspy Zelandia będzie mieć długość 275 km. Duński Energinet zbuduje z kolei tłocznię gazu w Faxe, rozbuduje połączenia gazowe między tą miejscowością a Egtved na Jutlandii oraz rurociąg biegnący dnem Morza Północnego i łączący się z norweskim systemem przesyłowym. Przedsięwzięcie ma kosztować 1,6–2 mld euro, z czego od 840 mln do 1,1 mld wyłoży polska strona. Przez Baltic Pipe ma docierać do nas 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Część będzie pochodzić z zakładów wydobywczych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które eksploatuje norweskie złoża. W 2016 r. firma podawała, że wydobywa 0,5 mld m sześc. surowca rocznie, docelowo ma to być 2,5 mld m sześc.

W 2017 r. w Polsce zużyto 17 mld m sześc. gazu. Ok. 4 mld pochodzi z krajowego wydobycia. Resztę trzeba sprowadzić z zagranicy. Na mocy podpisanego w 2012 r. aneksu do tzw. kontraktu jamalskiego zawartego z rosyjskim Gazpromem co roku do naszego kraju trafia 10 mld m sześc. gazu z Rosji. Od połowy 2016 r. dostawy przyjmuje gazoport w Świnoujściu, który dostaje surowiec w stanie płynnym, a następnie go regazyfikuje. Może on wysłać 5 mld m sześc. surowca rocznie. W ciągu pierwszych dwóch lat funkcjonowania terminal przyjął 40 transportów morskich i wyekspediował 4 mld m sześc. błękitnego paliwa. Źródłem zaopatrzenia jest też rewers, czyli połączenie z Niemcami, za pomocą którego możemy sprowadzić ponad 5 mld m sześc. surowca rocznie. Część przez rewers fizyczny, czyli gazociąg biegnący przez naszą zachodnią granicę. Reszta, choć kupujemy ją od Niemców, i tak musi dotrzeć do Polski ze wschodu.

Prąd z gazu

Cena, jaką płacimy za błękitne paliwo z Rosji, jest niejawna, ale tajemnicą poliszynela jest to, że płacimy więcej niż kraje zachodniej Europy. Wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski ujawnił w zeszłym roku, że różnica wynosi 30–40 proc. Tymczasem zapotrzebowanie na błękitne paliwo rośnie. W nadchodzącym 10-leciu może to być 18–20 mld m sześc. W 2022 r. umowa z Rosjanami wygasa. Wcześniej Polska musi się zdecydować, czy znowu siadać z nimi do rozmów. Czy warunki zmieniły się na tyle, że warto będzie podpisywać kolejne kontrakty z dostawcami ze wschodu? Zdania są podzielone. Do zdecydowanych zwolenników całkowitego pozbycia się Gazpromu z polskiego rynku należy minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej.

Gospodarstwa domowe zużywają ok. 30 proc. trafiającego do Polski gazu. Z reszty korzysta przemysł. Najwięcej zakłady azotowe, na które przypada 15 proc. całkowitej konsumpcji błękitnego paliwa. 10 proc. surowca trafia do ciepłowni oraz elektrociepłowni. Za spodziewany wzrost zużycia gazu odpowiadać będzie głównie produkcja prądu i ogrzewania. W tej chwili 80 proc. energii elektrycznej wytwarzamy z węgla. Ekologiczne trendy sprawiają, że utrzymanie tego stanu rzeczy nie będzie możliwe. Przedstawiona przez ministra energetyki Krzysztofa Tchórzewskiego strategia zakłada, że do 2030 r. prądu z węgla będzie 60 proc., a do 2040 r. – 30 proc. Lukę mają zapełnić bloki jądrowe uruchamiane w latach 2033–2043. – Atom jest mało prawdopodobny ze względu na koszty, więc gaz będzie dobrą alternatywą dla węgla, przynajmniej na okres przejściowy – ocenia Paweł Musiałek.

Podobnego zdania jest dr Robert Zajdler z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. – To może być jeden ze scenariuszy rozwoju – przyznaje ekspert. Jak zaznacza, polskie elektrownie i elektrociepłownie coraz częściej inwestują w budowę bloków gazowych. To m.in. należące do Orlenu zakłady w Płocku i Włocławku, obiekty Tauronu w Stalowej Woli i Łagiszy czy elektrociepłownia PGNiG na warszawskim Żeraniu.

Ubezpieczenie

Odpowiedzią na rosnący popyt na gaz ma być także rozbudowa gazoportu w Świnoujściu. Budowany od 2010 r. terminal służący do przyjmowania i magazynowania skroplonego gazu ma przepustowość 5 mld m sześc. rocznie. O rozbudowie obiektu słychać już od kilku lat. Według zapowiedzi ministerstwa do końca tego roku ogłoszony będzie przetarg, a sama rozbudowa ma się zakończyć do 2022 r. Gazoport będzie mógł dostarczać klientom 7,5 mld m sześc. gazu każdego roku. Zadaniem wykonawcy będzie też budowa bocznicy kolejowej. W tej chwili surowiec dystrybuowany przez świnoujski terminal może być ładowany jedynie do cystern samochodowych. We wrześniu br. transport z gazoportu odebrała trzytysięczna ciężarówka. Gaz sprzedawany w formie ciekłej, a później regazyfikowany uchodzi za droższy od tego rozprowadzanego tradycyjnymi metodami. Cenę surowca ze Świnoujścia podwyższa zapewne także to, że gazoport jest nowy, więc inwestycja jeszcze się nie zwróciła. Zasadniczą korzyścią jest jednak możliwość kupowania paliwa z różnych źródeł. – Terminale są zabezpieczeniem na wypadek, gdyby nie dało się sprowadzać gazu w inny sposób – tłumaczy Paweł Musiałek. – Nasz gazoport pełni taką funkcję. Zapewne niedługo osiągnie pełnię możliwości zarobkowania. Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego jego budowa była konieczna – dodaje. Ekspert zauważa, że istnieje pokusa, by na siłę kontraktować dostawy do Świnoujścia po to, żeby pokazać, że tworzenie obiektu miało sens. – Żaden terminal w Europie nie jest w pełni wykorzystywany – podkreśla Paweł Musiałek. – Nie uważam, żebyśmy musieli na siłę zwiększać jego obroty, jeśli oznaczałoby to podnoszenie cen dla polskich klientów.

Cena niezależności

Budowa Baltic Pipe to wyścig z powstającym gazociągiem Nord Stream 2. Leżące na dnie Bałtyku rury będą musiały się krzyżować. Czy z tego powodu nie dojdzie do jakichś prowokacji? Niedługo się dowiemy. Tymczasem oprócz połączenia z Danią i Norwegią polskie firmy tworzą rurociągi prowadzące do naszych sąsiadów. Rury łączące podwarszawską Rembelszczyznę z Litwą mają zacząć pracować na początku 2022 r. Gazociąg dostarczy gaz do krajów bałtyckich, które mimo powstania gazoportu w Kłajpedzie są silnie uzależnione od rosyjskich dostaw. Powstają też interkonektory, przez które surowiec może popłynąć na południe. W najbardziej optymistycznej wersji – nawet do Chorwacji. – Gaz-System ma w planach rozbudowę połączeń, więc one powstaną, a te, które są, będą wzmocnione – nie ma wątpliwości dr Robert Zajdler. W Europie Środkowej konkurentem będą jednak Niemcy.

– Wyobrażam sobie sytuację, w której z sukcesem eksportujemy gaz na Ukrainę i Słowację, trudniej będzie do Czech i dalej na południe – prognozuje Paweł Musiałek. I dodaje: – Za bardzo przywykliśmy patrzeć na czynniki polityczne, a nie na biznesowe. Decydująca będzie cena. •

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  11°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »