Pomimo intensywnych działań części państw, emisja CO2 w ostatnim czasie rośnie.
W walce z ociepleniem klimatu bardzo duży nacisk kładzie się na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Ten gaz cieplarniany w znacznej mierze jest produkowany w trakcie spalania paliw takich jak ropa, węgiel czy gaz. W ostatnich latach, pomimo znacznych wysiłków części państw, emisja CO2 do atmosfery niestety wzrosła - w ubiegłym roku emisja ze spalania paliw kopalnych wzrosła globalnie o 1,7 proc.
Jak wyglądają dane o emisji tego gazu za rok 2017? Głównymi producentami CO2 na świecie są Chiny i Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Tylko te dwa państwa wspólnie odpowiadają za emisję 42 proc. CO2 wyprodukowanego przez człowieka, a czego 27 proc. produkcji leży po stronie Chin, a 15 proc. po stronie USA. Kolejne miejsca w rankingu zajmują Indie (7 proc.), Rosja (5 proc.) oraz Japonia (3 proc.). Wszystkie kraje Unii Europejskiej razem wzięte emitują 10 poroc. światowej emisji CO2.
Co ciekawe Polska zajmuje w rankingu 1 miejsce. Wypuściliśmy do atmosfery 326,6 mln ton CO2, co stanowi w skali świata 0,9 proc. produkcji. W tym rankingu wyżej stoją m.in. Niemcy i Francja.
To dane sumaryczne. Emisja w przeliczeniu na mieszkańca wynosi w UE średnio 7 ton rocznie. W Polsce ta średnia jest przekroczona i wynosi 8,6 tony na osobę, co daje nam 38. miejsce na świecie. W UE w przeliczeniu na osobę więcej CO2 w 2017 r. wyprodukowali Niemcy, Czesi,Estończycy, Luksemburczycy, Holendrzy i Belgowie. Mniej m.in.Francuzi. W tej kategorii rekordzistami świata sa Katarczycy, którzy wyemitowali średnio w 2017 r. aż 49 ton CO2 na jednego mieszkańca.
Chodzi o zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z Rosji.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.