Ojciec Święty mianował dyrektora programowego watykańskich mediów i nowego redaktora naczelnego L’Osservatore Romano.
Pierwszym z nich został Andrea Tornielli drugim prof. Andrea Monda.
Andrea Tornielli jest znanym włoskim dziennikarzem specjalizującym się w tematyce religijnej. Ma 54 lata. Pracował w miesięczniku 30 Giorni, dzienniku Il Giornale, a ostatnio, od 2011 r., w La Stampa, gdzie koordynuje działalność strony internetowej Vatican Insider.
Andrea Monda jest włoskim publicystą i pracownikiem akademickim. Od 10 lat prowadzi seminarium o chrześcijaństwie i literaturze na papieskich uniwersytetach laterańskim i gregoriańskim. Pisze dla różnych czasopism, między innymi dla Avvenire i La Civliltà Cattolica. Jest też nauczycielem religii w rzymskim liceum. To właśnie jego uczniom Papież powierzył w tym roku przygotowanie rozważań do Drogi Krzyżowej w Koloseum.
Jak podkreśla w komunikacie prasowym prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, zarówno Andrea Tornielli, jak i Andrea Monda nie zatrzymują się na pozorach, potrafią przemawiać do wszystkich pokoleń i są budowniczymi mostów.
Dziękując Papieżowi za nominację, Tornielli zaznaczył, że coraz bardziej potrzeba dziś dziennikarstwa, które najpierw relacjonuje fakty, a dopiero potem je komentuje, zaś w epoce sloganów, potrafi analizować rzeczywistość, biorąc pod uwagę wszystkie jej elementy.
Z kolei Andrea Monda wyznaje, że marzy o dzienniku, który zachowa znaczenie i autorytet L’Osservatore Romano, a przy tym będzie czytany przez młodych, którzy pragną dobrego dziennikarstwa.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.