Reklama

Portugalia: Ustawa o małżeństwach homoseksualnych

Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva powiedział w poniedziałek, że postanowił podpisać ustawę, zezwalającą na małżeństwa osób tej samej płci.

Reklama

Portugalski parlament uchwalił tę ustawę w styczniu, a Trybunał Konstytucyjny potwierdził jej legalność w kwietniu.

Cavaco Silva, który jest praktykującym katolikiem i cieszy się przyjaźnią patriarchy Lizbony kard. Jose da Cruz Policarpo zrobił to, mimo, że ustawa była ostro krytykowana przez Kościół katolicki.

„Nie bacząc na swoje osobiste poglądy postanowiłem ratyfikować ustawę przyjętą przez parlament głosami większościowej lewicy” – powiedział prezydent wczoraj wieczorem. Jego zdaniem „kraj musi obecnie koncentrować się na walce z kryzysem gospodarczym i nie powinien oddawać się innym sporom”.

W czasie pielgrzymki do Portugalii Benedykt XVI 13 maja w przemówieniu do przedstawicieli duszpasterstwa społecznego przypomniał, że rodzina oparta jest na „nierozerwalnym małżeństwie mężczyzny i kobiety”. „Inicjatywy mające na celu ochronę podstawowych i pierwszorzędnych wartości życia od poczęcia, rodziny, opartej na nierozerwalnym małżeństwie mężczyzny i kobiety pomagają znaleźć odpowiedź na niektóre z najbardziej podstępnych i niebezpiecznych wyzwań, stojących dziś przed dobrem wspólnym” – powiedział papież.

Episkopat Portugalski w opublikowanym dzisiaj oświadczeniu przypomniał słowa papieża. Podkreśla w nim, że uznanie związków homoseksualnych jest „krokiem wstecz w zapewnieniu społecznej spójności“ i jest sprzeczne z solidnymi zasadami różnych cywilizacji ludzkości”.

Jeszcze przed papieską wizytą kard. da Cruz w wywiadzie dla portugalskiej agencji katolickiej "Agencia Ecclesia" powiedział, że ustawa jest wynikiem „nacisków międzynarodowego lobby”. Zwrócił uwagę na przykład Hiszpanii, gdzie “małżeństwa” homoseksualne zostały wprowadzone już pięć lat temu. Okazało się, że wcale nie ma tam tak wielkiego zainteresowania legalizacją tego typu relacji. „Po pięciu latach jest 30 związków zawartych w urzędach stanu cywilnego” - powiedział kard. da Cruz i wyjaśnił, że problem polega na czym innym: „Chodzi o kwestię antropologiczną, o rozumienie rodziny i osoby ludzkiej. To problem cywilizacji” - stwierdził prymas Portugalii.

Cavaco Silva jest politykiem centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej podobnie jak szef Komisji Europejskiej, Jose Manuel Durao Barroso.

Decyzja prezydenta oznacza, że Portugalia będzie szóstym krajem europejskim, zezwalającym na małżeństwa homoseksualne. Obecnie można je zawrzeć w Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji i Norwegii.

Nowa ustawa, uchwalona z inicjatywy socjalistycznego rządu, usuwa z dotychczasowego prawa przepis mówiący, że małżeństwo może być zawarte przez osoby różnych płci.

Homoseksualizm był do 1982 roku w Portugalii przestępstwem. W 2001 roku wprowadzono przepisy zezwalające na zawieranie "związków cywilnych" przez osoby tej samej płci dające im pewne prawa związane z kwestiami podatkowymi i własnościowymi. Przepisy te nie dopuszczały jednak przyjmowania nazwiska partnera, czy dziedziczenia jego majątku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama