Polityka i... pokój

Abp Wiktor Skworc ostro ocenił brutalne zagrywki w czasie kampanii wyborczej w ostatnich wyborach samorządowych.

W Słowie na Nowy Rok 2019, odczytanym w kościołach archidiecezji katowickiej, abp Wiktor Skworc wyraził zadowolenie, że coraz więcej obywateli głosuje w wyborach samorządowych. Napisał, że to świadczy o rosnącym poczuciu odpowiedzialności za „małą ojczyznę”.

- Niestety poprzedzająca je kampania przedwyborcza stawała się nieraz, szczególnie w czasie drugiej tury wyborów, brutalną, nieprzebierającą w środkach walką o zdobycie władzy. Nie było to zmaganie na programy, na rzeczowe argumenty, tylko działanie obliczone na zniszczenie i skompromitowanie przeciwnika, a nawet jego rodziny - stwierdził.

Abp Wiktor Skworc wyjaśnił, że takie działania, jako publicznie znane, podlegają osądowi moralnemu i publicznemu napiętnowaniu. - Trzeba stanowczo przypomnieć, że cel, jakim jest zdobycie władzy, nie uświęca środków używanych do jej zdobycia; co więcej, takie moralnie naganne postępowanie kompromituje polityków czy samorządowców, jest przekroczeniem Bożego przykazania „Nie mów fałszywego świadectwa” - napisał w liście pasterskim.

Dodał, że tak postępujący samorządowcy ostatecznie sami tracą wiarygodność. - Rodzi się podejrzenie, że dążą do objęcia urzędu nie w celu budowania dobra wspólnego, tylko do zyskania władzy, wpływów i korzyści materialnych - wyjaśnił. - Pokój można budować wyłącznie na fundamencie wzajemnego zaufania - ocenił.

Arcybiskup katowicki napisał, że polityka jest istotnym nośnikiem budowania społeczeństwa obywatelskiego. - Kiedy ci, którzy ją uprawiają, nie przeżywają jej jako służby dla ludzkiej społeczności, może stać się narzędziem ucisku, marginalizacji, a nawet zniszczenia - ostrzegł. - Polityka, jeśli jest realizowana z podstawowym poszanowaniem dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, z poszanowaniem wolności i godności ludzi, może naprawdę stawać się formą miłości bliźnich i wzmacniać pokój - stwierdził.

Metropolita katowicki ocenił też, że dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, nasze społeczeństwa potrzebują „budowniczych pokoju”, którzy mogliby być autentycznymi posłańcami i świadkami Boga Ojca, który chce dobra i szczęścia rodziny ludzkiej.

Wyjaśnił, że pokój jest nawróceniem serca i duszy. Dodał, że są trzy nierozerwalne wymiary pokoju wewnętrznego i wspólnotowego: pokój z samym sobą, pokój z innym, pokój ze światem stworzonym.

Przypomniał, że ksiądz w czasie kolędy wypowiada słowa „Pokój temu domowi!”.

- Przekazywanie pokoju znajduje się w centrum misji uczniów Chrystusa - napisał. - Trzeba pamiętać, że pokój jest najpierw darem Bożym, o który trzeba się codziennie modlić. Trzeba go też po ludzku budować poprzez codzienne przebaczenie i wzmacnianie więzów solidarności i miłości. Trzeba też przyjąć z wiarą ewangeliczny ideał człowieka wprowadzającego pokój, o którym Jezus Chrystus powiedział, że jest błogosławiony. Starajmy się wszyscy o to błogosławieństwo, tym bardziej, że rok 2019 będzie kolejnym czasem wyborów, sprawdzianem, czy polityka i politycy, którzy ją uprawiają, będą w służbie pokoju - poowiedział.

Cały list pasterski abp. Wiktora Skworca - na następnej stronie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • brunero
  01.01.2019 20:34
  brunero
  W mojej parafii ten list był czytany zamiast homilli. Co z zaleceniami Synodu Archidiecezji Katowickiej, by nie zastępować homilii listami? Nadużycie proboszcza, czy to abp nakaz odczytywanie w trakcie mszy św?
 • Jozef
  02.01.2019 07:33
  Jakies dziesiec lat za pozno na ten glos.Klamstwo w Polsce jest juz krolem.Szkoda,wielka szkoda,ze tak to poszlo...Tego co zniszczono w 10 lat nie odbuduje sie nawet w 100.
 • Martins
  02.01.2019 10:17
  Czcigodny księże biskupie! Zajmijcie się w końcu głoszeniem ewangelii Chrystusa a nie głoszeniem jakiś politycznych wywodów i ochroną środowiska. Do głoszenia nauki Jezusa Chrystusa zostaliście powołani. Brak kandydatów w niektórych seminariach w Polsce został przez Was biskupów świadomie przemilczany. Sami do tego doprowadziliście. Trzeba się w końcu wziąć za studiowanie i wdrażanie nauki Jana Pawła II. Tu jest klucz do odnowy kościoła w Polsce. Szczęść Boże.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  16°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »