Frakcje sceptyków

– Dla większości przeciwników UE najistotniejsze są sprawy światopoglądowe – mówi Dobromir Sośnierz.

Jakub Jałowiczor: Ilu jest w Polsce eurosceptyków? 19 procent? 33 procent?

Dobromir Sośnierz: To zależy, które pytanie uznamy za wyznacznik sceptycyzmu. Na pytanie, czy to dobrze, że jesteśmy w UE, tylko ok. 5 proc. odpowiada negatywnie, ale aż 33 proc. rozważa wyjście z UE przy braku dalszych korzyści. To potęga statystyki. Najwięcej eurosceptycznych odpowiedzi mieliśmy wtedy, kiedy ktoś chwilę wcześniej, w poprzednim pytaniu, stwierdził, że Niemcy odnoszą większe niż my korzyści z przynależności do UE. 5 proc. odpowiedziało w duchu eurosceptycznym na wszystkie trzy pytania będące bezpośrednim wyznacznikiem podejścia do UE. Moim zdaniem wspomniane 33 proc. to maksymalny odsetek ludzi, którzy mogliby w pewnych okolicznościach opowiedzieć się za wyjściem z Unii. Elektorat sceptyczny, który będzie się tym poglądem kierować w wyborach, to kilkanaście, może 20 proc., z czego wyborców konsekwentnych i nieprzejednanych jest w tym zaledwie 5 procent.

Czy politykom opłaca się walczyć o taką niejednorodną grupę?

Jeśli jest się politykiem eurosceptycznym, to nie ma innego wyjścia. Koalicja Wolności, Ruchu Narodowego, Federacji dla Rzeczypospolitej Marka Jakubiaka i może Grzegorza Brauna będzie się o te głosy starać. Pytanie, czy znaczna część tych wyborców nie zostanie zagospodarowana przez PiS, który wprawdzie eurosceptyczny zupełnie nie jest, ale czasem sprawia takie wrażenie, ponieważ jest w konflikcie z UE.

Co właściwie zniechęca ludzi do UE?

Powszechnie krytykowane są biurokracja i nadmierna ilość regulacji. Czasem śmiesznych, jak krzywizna bananów, dyrektywy o kozim mięsie albo o gorylach w Kongu. Sposób głosowania w Parlamencie Europejskim nawet u entuzjastów budzi zakłopotanie. Jednak dla większości najistotniejsze są sprawy światopoglądowe: poparcie UE dla aborcji na życzenie, radykalny feminizm, sprzeciw wobec kary śmierci, konwencja stambulska. Trochę mniej liczni są ci, którzy nie chcą, żeby do ich życia wtrącało się państwo, nieważne, czy polskie, czy europejskie. Do tego dochodzi wątek naszej urażonej dumy narodowej, bo coraz wyraźniej widać, że w Unii są równi i równiejsi.

A jednak przynajmniej dwie trzecie, a może ponad 90 proc. Polaków jest za Unią Europejską.

Większość ludzi popiera członkostwo, i to bezwarunkowo, skoro mówią, że nie podoba im się polityka UE, ale Unię popierają i nie dopuszczają możliwości wyjścia z niej. Zapytani o konkret, odpowiadają: tego nie popieram, tego też nie. A jesteś za wyjściem z UE? Nie. Tak to w badaniach wygląda. Ludzie uwierzyli, że ich pomyślność, szczęście i dobrobyt zależą od Unii, a poza nią jest tylko Białoruś, Kazachstan i stepy ukraińskie.

W całej Europie widać wzrost poparcia dla partii przeciwnych UE. Do czego to doprowadzi po wyborach?

Narasta sprzeciw wobec frakcji odwołujących się do dziedzictwa socjalistycznego lub chadeckiego, które z chrześcijańską demokracją nie mają już nic wspólnego. Przesilenie wygląda jednak różnie w poszczególnych krajach. Francuski Front Narodowy chce socjalizmu tylko dla Francuzów. Brytyjski UKIP Nigela Farage’a jest wolnorynkowy i w miarę konserwatywny w sprawach obyczajowych. Ruch Pięciu Gwiazd z Włoch jest w jednej frakcji z Farage’em, ale opowiada np. o jednakowym dochodzie minimalnym dla całej Europy. Już w tej kadencji nie udało się zbudować jednej frakcji eurosceptycznej, bo UKIP stworzył swoją, a FN swoją. Bez UKIP sytuacja drastycznie przesunie się w stronę ruchów socjalistycznych, ale też rośnie w siłę niemiecka AfD, która jest bardziej wolnorynkowa, podobnie jak włoska Liga. Nie podejmuję się zatem spekulacji, skoro nawet w Polsce nie wiadomo, czy wyborcy nie będą głosować z jakichś powodów na partię mającą zupełnie inne poglądy niż oni sami.•

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Sobota
rano
13°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
12°C Niedziela
noc
wiecej »