Dyplomacja UE zainteresowana próbą usunięcia polskiego konsula z Oslo

Przedstawicielstwo Unii Europejskiej w Oslo zainteresowało się próbą usunięcia z Norwegii polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. Konsul znany jest z ponadprzeciętnego zaangażowania po stronie rodziców, którym norweski urząd Barnevernet próbował odebrać dzieci. Władze w Oslo chcą, by opuścił ich kraj. Unijni dyplomaci poprosili norweski MSZ o pilne spotkanie w sprawie konsula - donosi tvp.info.

Telewizyjny serwis zawraca uwagę, że problemy z Barnevernet mają także obywatele innych krajów, m.in. Wielkiej Brytanii, państw bałtyckich, Włoch, Węgier czy Bułgarii. Działalność tego urzędu była już zresztą krytykowana na forum europejskim.

Konsul Kowalski interweniował w 150 takich sprawach. 70 razy były to interwencje, po których dzieci zostały w swych rodzinach. Jego aktywność przysporzyła mu wiele szacunku u norweskiej Polonii. Internetową petycję w jego obronie podpisało około 24 tys. sygnatariuszy. Powstała też specjalna grupa na Facebooku. Sprawą zainteresowała się nie tylko polska, ale i norweska prasa. Tymczasem MSZ w Oslo oskarża dr. Kowalskiego o „niezgodną z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych”.

Jak podaje tvp.info, Norwegowie oczekują, że Polska odwoła konsula Kowalskiego do 6 lutego. W przeciwnym razie może on zostać uznany za personę non grata i zmuszony do opuszczenia Norwegii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • św Eufenia
  31.01.2019 08:28
  Widzieliśmy na filmie jak się zachowywał nie było w tym nic niewłaściwego.
  Murem za konsulem.
 • Eugeniusz_Pomorze_
  31.01.2019 11:23
  Polski konsul nikomu niczego nie utrudniał w sposób niezgodny z prawem! KAŻDY OBYWATEL ZAGRANICĄ MA PRAWO DO OPIEKI KONSULARNEJ I/LUB DO ADWOKATA. Poza tym nie mogę się zgodzić, żeby jakiekolwiek państwo tak łatwo i tak bardzo mogło się wtrącać do aż tak ważnej instytucji, jaką jest Rodzina! Dobrze, że są tacy ludzi, jak Pan konsul Kowalski, którzy to rozumieją.

  I jeszcze jedno - wszyscy, ci którzy krytykujecie konsula Kowalskiego na pewno chcecie, żeby Polskę i interesy polskich obywateli reprezentował jakiś wypielęgnowany typ dbający tylko o to by NIE UTRUDNIAĆ życia miejscowym urzędnikom... i by dzięki temu siedzieć sobie JAK NAJDŁUŻEJ na wygodnej placówce zagranicą... ???!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  15°C Czwartek
  dzień
  wiecej »