Papież Franciszek i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg są wśród osób nominowanych do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla - wynika z deklaracji wnioskodawców. W środę minął termin zgłaszania kandydatur.
Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla oraz proces wyboru laureata są tajne przez 50 lat. Jednak ich autorzy m.in. członkowie parlamentów narodowych, mogą ujawniać swoje propozycje.
Norweska Chrześcijańska Partia Ludowa w wydanym w czwartek komunikacie poinformowała o nominacji papieża Franciszka za "konsekwentne propagowanie przesłania o konieczności zapewnienia pokoju oraz pojednania".
Parlamentarzysta norweskiej Partii Liberalnej Abid Raja przekazał gazecie "VG" o zgłoszeniu sekretarza generalnego NATO Stoltenberga. "Nikt w zeszłym roku nie pracował ciężej od niego na rzecz osiągnięcia pokoju i demokracji w Europie oraz na świecie. Stoltenberg niestrudzenie walczy o pokój na Ukrainie" - uważa Raja.
Z kolei zasiadająca w norweskim parlamencie Partia Konserwatywna do Pokojowej Nagrody Nobla zgłosiła międzynarodową organizację Reporterzy bez Granic, działającą na rzecz wolności słowa.
Tradycyjnie laureat Pokojowej Nagrody Nobla zostanie ogłoszony na początku października w Oslo. Wyboru na ogół z ponad 300 zgłoszeń dokonuje pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski, którego skład jest wybierany przez parlament Norwegii. Dokładna liczba tegorocznych nominacji, bez nazwisk i nazw organizacji, zostanie podana na początku marca po pierwszym posiedzeniu komitetu.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.