To miejsce powinno opierać się nie tylko na zaangażowaniu społeczników, ale zyskać też opiekę państwa polskiego. Taką opiekę deklarujemy - mówił Jarosław Sellin w Domu Edyty Stein we Wrocławiu.
Program „Dziedzictwo Edyty Stein” został opracowany wspólnie przez Centrum Historii Zajezdnia i TES. Centrum zwróciło się z prośbą o dotację do ministerstwa; teraz zleca towarzystwu realizację poszczególnych przedsięwzięć.
- Powstaje pewna synergia między Centrum Historii Zajezdnia i Domem; poszerzamy przestrzeń działania. Goście Centrum będą zapraszani na ul. Nowowiejską i odwrotnie - mówił M. Mutor.
Dodał, że dom patronki Europy może odegrać szczególną rolę podczas Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, które odbędzie się we Wrocławiu. - Edyta jest patronką dialogu. Dziś Europa i Polska bardzo potrzebują budowania kultury dialogu - powiedział.
- To jest dom życia Edyty, jej pasji, jej rozstrzygnięć - mówił ks. J. Witek, przypominając, że urodziła się we Wrocławiu w innym miejscu, przy obecnej ul. Dubois (w nieistniejącym już budynku). W domu przy ul. Nowowiejskiej spędziła część dzieciństwa, młodość.
Ten dom był świadkiem dramatu, jaki rozgrywał się między Edytą i jej matką Augustą, która musiała zmierzyć się z przyjęciem przez córkę chrztu, a potem jej decyzją o wstąpieniu do Karmelu. To tu odbyło się ich ostateczne pożegnanie.
Ks. J. Witek wspomniał o podejmowanych przy ul. Nowowiejskiej działaniach; o wydarzeniach jakie miały miejsce podczas Światowych Dni Młodzieży (Dom Edyty Stein odwiedziło wtedy 5 tys. osób) czy też o wręczeniu w tym miejscu trzem osobom odznaczeń Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przez ambasador Izraela.
- Życzę wszystkim, którzy odwiedzają Dom, by szukali i odnajdywali tu siebie, jak Edyta. Ale nie tak samo, bo każde życie jest niepowtarzalne - mówił ks. prof. Jerzy Machnacz od lat zajmujący się filozofią Edyty Stein, uczestniczący w wielu inicjatywach podejmowanych w domu noszącym jej imię.
Dom Edyty Stein można zwiedzać codziennie z wyjątkiem wtorków i wybranych dni świątecznych od 10.00 do 18.00. Szczegóły oraz aktualności na stronie www.edytastaein.org.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.