Prezydencki hołd dla ofiar KL Auschwitz

W piątek 15 lutego prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz wiceprezydent USA Mike Pence z małżonką Karen Pence uczcili pamięć więzionych i zamordowanych przez Niemców w obozie zagłady KL Auschwitz-Birkenau

Goście wraz z towarzyszącymi im osobami najpierw odwiedzili były obóz KL Auschwitz I, gdzie złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11., a w jego podziemiach odwiedzili celę męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Kolbego, który dobrowolnie oddał życie za współwięźnia, ojca rodziny Franciszka Gajowniczka.

Potem goście zapoznali się z ekspozycją w blokach 4 i 5, gdzie zgromadzone są zachowane eksponaty: należące do więźniów przedmioty, ubrania, okulary, walizki. Odwiedzili też blok 27., w którym znajduje się przygotowana przez instytut Yad Vashem z Jerozolimy wystawa poświęcona zagładzie Żydów.

Po przybyciu na teren byłego podobozu Auschwitz II - Birkenau w Brzezince prezydent Duda i wiceprezydent Pence z małżonkami przeszli wzdłuż obozowej rampy kolejowej, gdzie przywożone były transporty więźniów z różnych krajów okupowanej Europy i gdzie dokonywano selekcji, większość osób kierując bezpośrednio do komór gazowych na śmierć. Goście zatrzymali się też przy ruinach obozowych krematoriów, gdzie spalane był ciała pomordowanych, a następnie złożyli znicze pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu.

Przed opuszczeniem obozu prezydent Duda i wiceprezydent Pence oraz ich małżonki wpisali się do księgi pamiątkowej Muzeum Auschwitz. - Niech Auschwitz będzie przypomnieniem dla wszystkich ludzi wszystkich czasów, że milczenie w obliczu zła to zgoda na jego triumf - zapisali wiceprezydent USA Mike Pence oraz jego małżonka Karen Pence.

- Stoimy na straży pamięci i prawdy o ludobójstwie, które popełniono tu, w największym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau, który jest symbolem Holokaustu, miejscem zagłady Żydów, męczeństwa Polaków, Porajmos Roma i Sinti, masowej śmierci jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodowości. Nigdy nie ustaniemy w walce ze złem - zapisali prezydent Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, przywołując pamięć o dokonanej na terenie byłego obozu Birkenau zbrodni wobec całych narodów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Środa
dzień
24°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
20°C Czwartek
rano
wiecej »