Jest to pierwsza tego rodzaju katedra na świecie.
Na Uniwersytecie Św. Damazego w Madrycie powstała katedra chrześcijańskiej literatury arabskiej. Jej kierownikiem została kobieta – prof. Pilar González Casado. Jest to pierwsza tego rodzaju katedra na świecie.
Celem katedry jest badanie literatury chrześcijan z Bliskiego Wschodu, którzy przed przybyciem islamu używali innych języków jak np. greckiego, syryjskiego czy koptyjskiego. Począwszy od VIII w. rozpoczął się proces arabizacji, który trwa do dzisiaj. W zetknięciu z islamem autorzy chrześcijańscy musieli bronić takich prawdy wiary jak m. in. Trójca Święta czy Wcielenie i tworzyć nowe pojęcia w języku arabskim.
„Katedra chrześcijańskiej literatury arabskiej stanowi nowość w świecie akademickim, tak hiszpańskim, jak i międzynarodowym, ponieważ zwykle studia związane z literatura arabską ukierunkowane są na literaturę islamską – powiedziała González Casado. – Ponadto większość naukowców, którzy zajmują się tą dziedziną, robi to bardziej z punktu widzenia własnych zainteresowań badawczych niż prowadzonych wykładów. Nie ma więc katedry chrześcijańskiej literatury arabskiej na żadnym uniwersytecie”.
Fakt, że katedrą kieruje kobieta „może zaskoczyć, ale w świecie muzułmańskim były epoki – choć dzisiaj jest trudniej – w których kobiety zajmowały stanowiska i pełniły ważne funkcje, a więc nie ma powodów do zaskoczenia”.
Prof. Pilar González Casado urodziła się w Madrycie, jest zamężna, ma trzy córki i dwóch wnuków. Oprócz chrześcijańskiej literatury arabskiej wykłada także język syryjski.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.