Rz: Nadchodzi wielka reforma sądów powszechnych

Pół miliona spraw przejmą sędziowie pokoju, niekoniecznie prawnicy. Znikną sądy apelacyjne - pisze w środę "Rzeczpospolita".

Jak podaje dziennik, Ministerstwo Sprawiedliwości przechodzi do drugiego etapu reformy sądownictwa. Według informacji "Rz" mają zniknąć sądy apelacyjne, zostaną okręgowe i regionalne. "Pojawi się wspólny dla wszystkich sędziów urząd: sędzia sądu powszechnego z ujednoliconą pensją" - czytamy w artykule.

"Rz" informuje, że "drobnymi sprawami karnymi mieliby się zająć sędziowie pokoju". Warunkiem koniecznym będzie w tym przypadku "życiowe doświadczenie". Sądy powszechne miałyby rozpatrywać jedynie odwołania od ich werdyktów. Sędziowie pokoju zajmą się prostymi sprawami o wykroczenia, których co roku do sądów rejonowych trafia ponad pół miliona.

MS chce ponadto zlikwidować sądy apelacyjne jako "najmniej obciążone". "W 2018 r. wpłynęło tam 118 tys. spraw, do rejonowych - 14 mln, czyli ponad sto razy więcej. W dużych miastach powstać mają wyspecjalizowane sądy do określonych kategorii praw: karne, gospodarcze, cywilne itp." - czytamy dalej.

Każdy sędzia stanie się sędzią sądu powszechnego. Znikną tym samym sędziowie sądu rejonowego, okręgowego i apelacyjnego. Po wprowadzeniu ławników do Sądu Najwyższego resort stawia na dalszy rozwój tzw. czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości i chce realizować postulat "większej społecznej kontroli nad Temidą" - pisz "Rz".

Powstaną również rady doradcze przy sądach regionalnych, w ramach których ich członkowie, wraz z sędziami i prokuratorami, zaopiniują kandydatów na urząd sędziego, rozpatrzą skargi obywateli, jak również będą mogli żądać wszczęcia "dyscyplinarki" - informuje "Rzeczpospolita".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • nika
  13.03.2019 06:48
  Bardzo mi się podoba statystyczne porównywanie wielkości, o których mowa... Od dawna wiadomo, że nakaz zapłaty za niezapłacony rachunek i wielka afera gospodarcza to statystycznie zawsze tylko jedna sprawa. Ot i mamy rozliczenia... Niespełna 30 lat temu nowa Ojczyzna robiła reformę w dokładnie odwrotnym kierunku... Też z uzasadnieniem... Ale się miesza w tym kociołku...
 • marek
  13.03.2019 07:51
  problem sądów,czy też szerzej-wymiaru sprawiedliwości, to kadry.Po 45 roku rekrutacja odbywa się poprzez negatywną selekcję,stąd sporo prokuratorów i sędziow odznacza się niskim poziomem intelektualny/o moralnym nie wspominając/;mają kłopoty z logicznym myśleniem,rozumieniem i stosowaniem prawa, szczególnie w sprawach karnych,np.nie stosują zasady in dubio pro reo, czy też konieczności udowodnienia winy oskarżonemu.Przykład niewinnie skazanego T,Komedy to tylko wierzchołek góry lodowej. Ministerstwo sprawiedliwości winno cyklicznie szkolić i kontrolować sędziow.
 • Jurek
  13.03.2019 16:23
  Kiedys to sie nazywalo koegiami ds wykroczen
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  16°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »