Coraz większa liczba biskupów filipińskich znosi w swoich diecezjach system ustalonych taryf za posługi w Kościele. Chodzi o pogrzeby, Msze za zmarłych, śluby, bierzmowania oraz inne obrzędy. Wierni będą mogli oczywiście przekazywać dobrowolne ofiary na miarę swoich możliwości.
W ostatnich dniach bp Ruperto Santos z diecezji Balanga wydał rozporządzenie znoszące stałe taryfy za celebracje pogrzebowe i błogosławieństwa na terenie całej diecezji. Wejdzie ono w życie w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, 21 kwietnia tego roku.
Decyzja ta stanowi odpowiedź na wezwanie Papież Franciszka, który zaraz po swoim wyborze powiedział, że „pragnie Kościoła ubogiego dla ubogich”. Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że sakramenty są darem Bożym i prosił Kościoły o sprawowanie obrzędów w sposób bezinteresowny. Według bp. Santosa zalecenie to niesie w sobie również pocieszenie w bólu dla osób cierpiących z powodu odejścia kogoś z bliskich.
Kościół na Filipinach zamierza odejść od systemu taryf odgórnie ustalonych do 2021 r. Wtedy też będzie świętował 500-lecie przybycia chrześcijaństwa na swoje ziemie. Mamy nadzieję – mówią biskupi, - że będzie to jasne dla samych wiernych. Nie chodzi o myślenie, że można kupować sakramenty w Kościele, ale o wolność w przekazywaniu dobrowolnej ofiary na jego wsparcie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.