W Watykanie papież Franciszek spotkał się z Małopolskim Tele-Aniołem, niosącym pomoc osobom niesamodzielnym i niepełnosprawnym.
Papież Franciszek pobłogosławił członkom Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej i pracownikom Tele-Anioła. Poświęcił także tryptyk z archaniołami, który już niedługo ozdobi ścianę telecentrum w Suchej Beskidzkiej.
Podczas spotkania życzył wytrwałości, miłości do podopiecznych i dobrej dalszej pracy w czasach, gdy opieka nad osobami starszymi, niesamodzielnymi i niepełnosprawnymi nabiera coraz większego znaczenia.
Papieżowi zaprezentowano opaskę ratującą życie, którą w Małopolsce nosi już ponad 2 tys. osób niesamodzielnych, monitorowanych poprzez Centrum Teleopieki w Suchej Beskidzkiej. Noszona na nadgarstku opaska umożliwia kontakt z asystentami teleopieki lub ratownikami medycznymi. Podopieczni Tele-Anioła z Małopolski wykonali już ponad 30 tys. takich połączeń. Kilkaset spośród tych rozmów zakończyło się wezwaniem pogotowia, a kilkadziesiąt pozwoliło uratować ludzkie życie.
O doświadczeniach związanych z działaniem Centrum Teleopieki członkowie stowarzyszenia opowiedzieli podczas spotkania w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, która przejęła zadania Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Z Suchą Beskidzką łączono się z Pałacu Apostolskiego w Watykanie, podczas prezentacji opaski na spotkaniu z ks. prał. Pawłem Ptasznikiem, kierownikiem sekcji polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu. Była także okazja, by o projekcie Małopolski Tele-Anioł opowiedzieć jałmużnikowi papieskiemu, kard. Konradowi Krajewskiemu. W spotkaniu wzięli udział m.in. Piotr Bodzek, prezes Stowarzyszenia EIRR i Mariusz Adaszek, jego sekretarz.
Reprezentanci Małopolskiego Tele-Anioła ofiarowali także prezent papieżowi emerytowi Benedyktowi XVI: współczesną kopię cudownego XVII-wiecznego obrazu Matki Bożej Jagodnej z Suchej Beskidzkiej.
Spotkanie z papieżem Franciszkiem miało wymiar symboliczny – stanowiło zwieńczenie pierwszego roku działalności projektu Małopolski Tele-Anioł, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej, które w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności.
Głównym celem projektu jest wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w działaniach na rzecz opieki nad osobami niesamodzielnymi, w tym niepełnosprawnymi. Docelowo pod skrzydła Małopolskiego Tele-Anioła do końca 2020 roku ma trafić łącznie 10 tys. osób.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.