Małopolski Tele-Anioł spotkał się z papieżem Franciszkiem

W Watykanie papież Franciszek spotkał się z Małopolskim Tele-Aniołem, niosącym pomoc osobom niesamodzielnym i niepełnosprawnym.

Papież Franciszek pobłogosławił członkom Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej i pracownikom Tele-Anioła. Poświęcił także tryptyk z archaniołami, który już niedługo ozdobi ścianę telecentrum w Suchej Beskidzkiej.

Podczas spotkania życzył wytrwałości, miłości do podopiecznych i dobrej dalszej pracy w czasach, gdy opieka nad osobami starszymi, niesamodzielnymi i niepełnosprawnymi nabiera coraz większego znaczenia.

Papieżowi zaprezentowano opaskę ratującą życie, którą w Małopolsce nosi już ponad 2 tys. osób niesamodzielnych, monitorowanych poprzez Centrum Teleopieki w Suchej Beskidzkiej. Noszona na nadgarstku opaska umożliwia kontakt z asystentami teleopieki lub ratownikami medycznymi. Podopieczni Tele-Anioła z Małopolski wykonali już ponad 30 tys. takich połączeń. Kilkaset spośród tych rozmów zakończyło się wezwaniem pogotowia, a kilkadziesiąt pozwoliło uratować ludzkie życie.

O doświadczeniach związanych z działaniem Centrum Teleopieki członkowie stowarzyszenia opowiedzieli podczas spotkania w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, która przejęła zadania Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Z Suchą Beskidzką łączono się z Pałacu Apostolskiego w Watykanie, podczas prezentacji opaski na spotkaniu z ks. prał. Pawłem Ptasznikiem, kierownikiem sekcji polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu. Była także okazja, by o projekcie Małopolski Tele-Anioł opowiedzieć jałmużnikowi papieskiemu, kard. Konradowi Krajewskiemu. W spotkaniu wzięli udział m.in. Piotr Bodzek, prezes Stowarzyszenia EIRR i Mariusz Adaszek, jego sekretarz.

Reprezentanci Małopolskiego Tele-Anioła ofiarowali także prezent papieżowi emerytowi Benedyktowi XVI: współczesną kopię cudownego XVII-wiecznego obrazu Matki Bożej Jagodnej z Suchej Beskidzkiej.

Spotkanie z papieżem Franciszkiem miało wymiar symboliczny – stanowiło zwieńczenie pierwszego roku działalności projektu Małopolski Tele-Anioł, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej, które w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności.

Głównym celem projektu jest wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w działaniach na rzecz opieki nad osobami niesamodzielnymi, w tym niepełnosprawnymi. Docelowo pod skrzydła Małopolskiego Tele-Anioła do końca 2020 roku ma trafić łącznie 10 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Niedziela
  dzień
  21°C Niedziela
  wieczór
  17°C Poniedziałek
  noc
  14°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »