Ekstremalna Droga Krzyżowa odpowiedzią na potrzeby duchowe człowieka XXI wieku

Na tegoroczną Ekstremalna Drogę krzyżową w Lublinie zapisało się niemal 4 tys. osób. Ekstremalna Droga Krzyżowa w Lublinie odbywa się po raz 5.

W tym roku, obok tras do sanktuarium w Wąwolnicy i wokół Zalewu Zemborzyckiego, pojawiła się nowa - z Lublina do bazyliki św. Anny w Lubartowie. Tegoroczna EDK rozpoczęła się w piątek 29 marca Mszą św. o godz. 19 w kościele pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej 5.

- Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy się zmieszczą we wnętrzu tej świątyni, bo to najdłuższy lubelski kościół - mówił ks. Mirosław Ładniak, koordynator Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Lublinie. Jednak tak się nie mogło stać. Ludzie byli wszędzie, od prezbiterium po ogród przykościelny i pobliskie ulice. Na tegoroczną EDK zapisało się bowiem niemal 4 tysiące uczestników. Hasłem tegorocznej EDK są słowa: „Życie samo się nie zrobi”. - Chodzi o refleksję nad wiarą w XXI w., podkreślają organizatorzy EDK w Lublinie. Ekstremalna Droga Krzyżowa odpowiedzią na potrzeby duchowe człowieka XXI wieku

- Podczas rozmowy w pracy zapytałam czy nie wybrałybyśmy się na drogę krzyżową nocą do Wąwolnicy. I oto idziemy. Wprawdzie żółtą trasą, ale i ta nie jest łatwa, dlatego jesteśmy wdzięczne wszystkim, którzy wierzą w to, że ją pokonamy. Mamy swoje konkretne intencje, chcemy się modlić, pomyśleć - mówią Arleta i Magda.

Mszy św. na rozpoczęcie tej specyficznej drogi krzyżowej przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Koncelebrowali księża, którzy udali się w drogę oraz proboszcz miejscowej parafii ks. Mirosław Matuszny oraz ks. Mirosław Ładniak, koordynator EDK.

- Wasza droga krzyżowa nie jest ekstremalna, bo cieszycie się zdrowiem, które pozwala podjąć trud pielgrzymowania, ale wiemy, że są ludzkie drogi krzyżowe i to ekstremalne. Kiedy dziś podejmujecie solidarność z Chrystusem, to solidaryzujcie się z Nim w drugim człowieku. Nie zapomnijmy, że jego Krzyż był konsekwencją naszego grzechu - wskazywał bp Cisło.

Nad bezpieczeństwem wychodzących osób czuwała policja oraz służby porządkowe. W tym roku przewidziano 5 tras do Wąwolnicy, najdłuższa wynosi ponad 50 km. Jedną wokół Zalewu Zemborzyckiego - ok. 30 km, oraz jedną do Lubartowa, która wynosi ponad 35 km i wiedzie przez Lasy Kozłowieckie, Dolinę Ciemięgi, aż do sanktuarium św. Anny w Lubartowie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Nick
  30.03.2019 15:04
  Ekstremalna droga krzyżowa odbyła się raz. W Jerozolimie, już prawie dwa tysiące lat temu. Przy niej każda inna to spacerek
 • Módlmy się
  30.03.2019 21:23
  Trwa Wielki Post. Uczestniczymy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, niektórzy z nas Ekstremalnej, śpiewamy Gorzkie Żale, rozważamy Mękę Pańską. Nasze modlitwy płyną z kościołów i domów. Pamiętajmy w nich o tych, którzy po prawie dwóch tysiącach lat podążają dosłownie krwawymi śladami naszego Pana – naszych prześladowanych Braciach i Siostrach. Tak samo jak Jezus Chrystus w Ogrójcu odczuwają po wielokroć trwogę, są bici, poniżani, obrzucani obelgami. Są zabijani. Wypełniają dosłownie ewangeliczny nakaz „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje!”. Prośmy za nimi by wytrwali, by nie zwątpili nawet przez chwilę. Towarzyszmy im choćby przez jedną Drogę Krzyżową w ich intencji. Gdy oni czuwają w trwodze i modlą się w swoich Ogrójcach my niczym uczniowie zasypiamy w naszych wygodnych łóżkach. Jedyne co możemy to naszą modlitwą niczym Szymon z Cyreny podtrzymać ich krzyż, obetrzeć niczym Weronika ich twarze. Prośmy Ducha Świętego by napełnił ich Swoją siłą, prośmy Pana Jezusa by dał im odczuć Jego miłość płynącą z wypełniania aż do końca Jego słów. Bądźmy z nimi w modlitwie choć przez jedną Drogę Krzyżową.
 • gut
  31.03.2019 11:53
  /Możemy uleczyć się z cierpienia tylko przeżywając je do końca./
  /Marcel Proust/
 • tobiasz69
  31.03.2019 13:43
  Ekstremalna głupota, zamiast pomaganie potrzebującym, wyszukiwanie absurdalnych umartwień, coś wstrętnego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Niedziela
  dzień
  10°C Niedziela
  wieczór
  11°C Poniedziałek
  noc
  8°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »