Krok wstecz chrześcijan

Papieska podróż do Maroka stała się lustrem, w którym mogła się przejrzeć Europa. Zarzucająca innym łamanie wolności sumienia a sama postępująca nad wyraz podobnie.

Powszechnie wiadomo, że są kraje islamskie, w których istnieje wolność kultu, jak odwiedzone ostatnio przez Franciszka Zjednoczone Emiraty Arabskie i Maroko. Nie ma jednak kraju islamskiego, który gwarantowałby przedstawicielom mniejszości wolność sumienia i wyznania, czy też pozwalał muzułmanom na zmianę religii. Wszędzie jest to w jakiejś mierze karane -  przez grzywnę, więzienie, czy wręcz karę śmierci. I właśnie ten brak wolności stał się dla papieża punktem refleksji nad krajami uważającymi się za chrześcijańskie.

Gdy w czasie drogi powrotnej z Maroka zapytano papieża, czy nie martwi go los muzułmanów, którym za przejście na chrześcijaństwo wciąż grożą restrykcje przestawił akcenty ukazując inną perspektywę. „Mnie niepokoi inna rzecz. Krok wstecz u nas, chrześcijan, kiedy likwidujemy wolność sumienia” – mówił Franciszek. Zachęcił do pomyślenia o lekarzach i chrześcijańskich placówkach szpitalnych, które nie mają prawa do sprzeciwu sumienia, np. w sprawie eutanazji. Papież wskazał, że niektóre kraje chrześcijańskie cofnęły się mocno w dziedzinie praw człowieka. Dodał ze smutkiem: „dzisiaj nam chrześcijanom grozi to, że niektóre rządy odbiorą nam wolność sumienia, która jest pierwszym krokiem wolności kultu”. Papież podkreślił, że nie ma łatwej odpowiedzi na pytanie o wolność, ale nie można oskarżać jedynie muzułmanów, trzeba oskarżyć również siebie w tych krajach, gdzie taka sytuacja ma miejsce. A jest, jak dodał, czego się wstydzić.

Papieskich słów nie ma co traktować jako wymigiwania się od odpowiedzi na pytanie o los muzułmanów-konwertytów, jak podsumowało to wielu komentatorów. Franciszek wielokrotnie się za nimi ujmował przypominając o potrzebie poszanowania praw człowieka i wolności sumienia. Warto na nie spojrzeć jako na swoisty rachunek sumienia z naszego poszanowania wolności, budowania braterstwa i dialogu. Bo, jak mówił na dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek nie powinniśmy wpadać w przerażenie z powodu różnic. Bóg na to zezwolił. Natomiast rzeczywiście musimy się lękać, jeśli nie podejmujemy dzieł braterstwa, podążania razem przez życie. Służenie nadziei w czasie takim, jak nasz oznacza przede wszystkim budowanie mostów między cywilizacjami.  A to zaczyna się od własnego podwórka. 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • tomak
  03.04.2019 12:18
  A kto w Europie likwiduje wolność sumienia? Chrześcijanie? Katolicy? Czy aby nie środowiska lewicowe, czy wręcz lewackie, ateistyczne. Kto zabraniał powoływania się na klauzulę sumienia prof. Chazanowi w Warszawie? Katolicy? Jacy? Czy Franciszek nie oskarża aby bez powodu (i to zbyt często) katolików? W Europie katolików, wierzących w Boga, stale ubywa, przybywa niewierzących, niekiedy agresywnie atakujących Kościół. Kościoły pustoszeją. Coraz mniej ludzi słyszy Słowo Boże, coraz w ogóle bierze je pod uwagę. Czy Franciszek tego nie widzi?
 • opodal
  03.04.2019 15:51
  To ja już nic nie rozumiem ,to papież chce coś KONKRETNEGO zrobić , czy tylko apelować do innych żeby zrobili ?Do dyspozycji ma ileś tam milionów członków k.k . … a jeździ "po prośbie " niczego z tego nie rozumiem , gdyby taką ilość członków miały np. środowiska LGBT to by już by zawojowały kraje islamskie bez "żebraniny "
 • Bezimienny
  04.04.2019 10:07
  Bezimienny
  Katoliku K... Zachowuj się Ty tez na katolika przystało. Póki co od lat tylko i wyłącznie katolików oskarżasz. A wiesz kto nazywany jest oskarżycielem, prawda?

  Tą ciągłą mantrą o uchodźcach nikogo nie przekonasz, a jedynie utwierdzisz w nieustępliwości. Bo nawet jeśli przyznają ci rację, to przecież nikt nie powie: tak katoliku K, zgrzeszyliśmy, chcemy się poprawić. Będą to robić, ale nie powiedzą. Polska pomaga na rózne sposoby. Między innymi tak, jak o to proszą bisukupi krajów Bliskiego Wschodzu: pomagając na miejscu. Widzisz to, czy tylko siedzi w to, że kiedy pani Merkel wbrew unijnemu prawu zaprosiła do siebie uchodźców, Polska i pare innych krajów przeciwstawiło się takiemu dzikiemu napływowi, nad którym nikt nie byłby w stanie zapanować. I nie był....

  Ale ja Ci juz pisałem, jak z obozów w Grecji i z Włoch mieliśmy wziąc takich, których z racji problemów z ustaleiem tożsamości chcieli się pozbyć. Te Twoje kochane Niemcy też chcą zatrzymać u siebie głównie "wartościowych" , co by niemiecka gospodarka się rozwijała, tudzieź niemieckim emerytom miał kto tyłki podcierać, a "niewartościowych" by odesłali. W końcu to zauważ, bo w swoim oskarżaniu i katolików i Polski jesteś po prostu niesprawiedliwy. Zwłaszcza odnośnie do Kościoła. Przecież episkopat jasno się wypowiadał w kwestii uchodżców i nie było to zdanie, które się spodobało. Zauwazyłeś to, czy dla Ciebie jedynym głosem Kościoła w Polsce jest Radio Maryja? Nawet na Wiara.pl, na której komentujesz mnóstwo było tekstów o tym, ze uchodźców trzeba przyjąć.

  Wiem ze swoim zwyczajem nie odpuścisz i znów jakies tam fakty zaczniesz przytaczać. Ale pisałem Ci juz parę razy: traktujesz fakty wybiórczo. Widzisz tylko to, co chcesz widzieć, co pasuje do Twoich narzekań na katolików i Polskę... I to zdecydowanie nie jest postawa godna katolika. Niewiele róznisz się od tych, których krytykujesz. Fakty nieistotne, byle twoje bylo na wierzchu, byleś ty w dyskusji miał ostatnie słowo. Często zresztą na jeden post kilka...


 • Hammurabi
  04.04.2019 15:50
  Di jednego z Internautów "
  Czuję zapach spalenizny , szatan blisko , skąd to wiem ? bo on lubi głosić ogólniki a sam ucieka , chowa się w szczegółach .
  Poważnie : a co to znaczy "jak na katolików przystało ?" tzn. zgodnie z Biblią i historią kościoła czy nie ?

  "Ecce Homo" - oto Człowiek , niepospolity pędzel A. Chmielewskiego , zmaltretowany [ choćby jedno tyko uderzenie flagrum , to nie przelewki } poniżany Syn Czlowieczy ma Twarz pęlną godności ...bo to Król , a nie sługa , ok ?

  Chrystus nikogo o nic nie prosił , najwyżej jeśli już , to o wodę , ale to byl jedynie pretekst aby nawiązać rozmowę z Samarytanką , a jak jest dzisiaj ? ...słuchać hadko , prywatnie źle znoszę to ,jak wielka liczebnie organizacja kościoła ktora mogłaby "ustawić pod scianą " wszystkie możliwe stronnictwa płaszczy się , tak płaszczy sie przed prymitywnymi [ o mój prywaty dbior tej religii , ale za to STANOWIĄYMI JEDNOŚĆ , muzułmanami . A kiedy to oni do nas jeździli , mam na myśli przywódców islamskich z prośbami o godne traktowanie ?...nigdy , owszem kiedy muzułmanie byli mordowani w Bośni i Kosowie znaleźli się ochotnicy nawet w dalekiej Malezji aby wspomóc swych braci ...militarnie , czyżby król Jan III Sobieski miał w rodzinie muzułmanow ? tak, to ta postawa.

  Nie posądzam papieża o zlą wolę , on jest po prostu ofiarą tego typu szkolnictwa , szkolnictwa ktore a priori ze swej świadomości wyklucza błędy popełniane przez instytucję ..i to do tego stopnia ,że Jan Paweł II przeprosił za inkwizyvję po ok. 3000 latach ! a ...cóż robili poprzednicy ?

  ======================

  Może więc lepiej nie zachowywać się jak katolicy i sięgnąć po ... Biblię , a cóż Ona mówi w tej materii ? otóż nie byle kto , Roboam , syn Salomona zniszczył swe królestwo ...budując świątnię kosztem zniszczenia wspólnoty ... po cóż więcej ? jesteśmy jak to się mówi w domu ,wszystko jasne .

  Gdyby k,k. stanowił jedność społeczną jak muzułmanie, gdyby był obecny np, w ekonomii [ lichwa ! ]w obyczajowości , polityce ,sądownictwie [ nakaz Chrystusa !] itd. nie miałby 3/4 tych problemów jakie ma obecnie .

  A poza tym , muzułmane to ludzie orientu , dla nich taka postawa jest oznaką SŁABOŚCI , PRZYDAJE IM PEWNOŚCI SIEBIE , TUTAJ W EUROPIE , im przydaje ...nam odbiera , w wojsku to się nazywa morale .

  Czy tutaj potrzebny jest język wojskowy ? tak , prędej czy poźniej czeka nas konfrontacja cywilizacyjna , jeszcze nigdy ,poza drobnymi wyjątkami w postaci np. Tatarów polskich , Islam nie zrezygnował z konfrontacji z innymi religiami znajdującymi się w pobliżu , "dżichad " to jedn z pojęć podstawowych tej religii , czemu teraz miało by być inaczej ?jakie są uzasadnienia tej tezy ?...nie widzę .


  Brak racjonalnych uzasadnień . Jeśli papież uważa że jego słowa wpłyną na Islam ..to reprezentuje ten typ myślenia który Anglicy nazywają "myśleniem życzeniowym" .

  Może więc lepiej nie zachowywać się jak katolicy ...tylko rozsądnie .

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Środa
  wieczór
  12°C Czwartek
  noc
  9°C Czwartek
  rano
  13°C Czwartek
  dzień
  wiecej »