Do końca roku gotowa będzie ostateczna wersja konstytucji apostolskiej „Głoście ewangelię”, która reguluje funkcjonowanie Kurii Rzymskiej. Papież wyraził zgodę na szeroką konsultację projektu tego dokumentu m.in. z episkopatami na całym świecie. Poinformowano o tym na zakończenie kolejnej sesji Rady Kardynałów pomagającej Ojcu Świętemu w kierowaniu Kościołem.
„Nowa konstytucja chce podkreślić misyjny i służebny charakter urzędów Kurii Rzymskiej wobec kolegium kardynalskiego i Papieża. Jej duch wypływa mocno z papieskiej adhortacji «Evangelii gaudium»” – podkreśla watykański rzecznik prasowy. Alessandro Gisotti poinformował, że w najbliższych dniach poszczególne episkopaty, dykasterie Kurii Rzymskiej, konferencje wyższych przełożonych zakonnych oraz niektóre papieskie uniwersytety otrzymają projekt tekstu w celu szeroko zakrojonych konsultacji.
„Franciszkowi bardzo zależy na synodalności debaty” – wskazuje Gisotti. Poinformował zarazem, że wraz z przyjęciem tekstu nowej konstytucji praca Rady Kardynałów nie zakończy się, lecz będzie kontynuowana wokół nowych zagadnień. Jednym z planowanych tematów jest większa obecność kobiet na stanowiskach kierowniczych w Kurii Rzymskiej. Krokiem na tej drodze jest dzisiejsza nominacja Amalii D'Alascio dyrektorem administracyjnym Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.