Liturgia cerkiewna krok za krokiem przygotowuje wiernych do Świąt Wielkanocnych, które w kalendarzu Kościołów wschodnich, przypadają w tym roku w najbliższą niedzielę.
Bieżący tydzień jest dla katolików obrządku wschodniego na Ukrainie, a także dla wyznawców prawosławia czasem wielkotygodniowej zadumy.
W tradycji Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie Wielki Czwartek jest dniem, kiedy to podczas wieczornego nabożeństwa czyta się dwanaście fragmentów Ewangelii, które mówią o męce i śmierci krzyżowej Jezusa. Natomiast w Wielki Piątek wystawiana jest w cerkwiach «Płaszczenica», czyli ikona przedstawiająca Jezusa leżącego w grobie. Odprawiana jest także tzw. Jutrznia Jerozolimska. Mówi o. Justyn Bojko, z lwowskiego klasztoru ojców studytów:
„W Kościele wschodnim cały tydzień przygotowujemy się do Wielkanocy. Nazywamy go «tyżeń strasnyj» (bolesny tydzień). Medytujemy wówczas mękę Pana Jezusa. Wszystkie wydarzenia jakie w tych dniach przeżywamy, pokazują nam obraz Syna Bożego, który został przez wszystkich porzucony”.
Zwieńczeniem Wielkiego Tygodnia w Kościele wschodnim będzie Wielka Sobota i oznajmienie wiernym, że Chrystus zmartwychwstał. Symbolicznym tego wyrazem, będzie zmiana szat liturgicznych, z czerwonych na złote lub białe. Dokona się to na oczach wiernych obecnych w cerkwi na liturgii.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.