„Według naszej wiedzy, w minionej dekadzie doszło we Włoszech do stu przypadków nadużyć seksualnych kleru, które wykryto w ramach postępowania kanonicznego” – stwierdził dziś bp Mariano Crociata. Sekretarz generalny episkopatu Włoch odpowiadał na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej w związku z jednym z tematów poruszanych podczas odbywającej się w Watykanie 61. sesji plenarnej tego gremium.
Bp Crociata podkreślił, że biskupi wyrażają nade wszystko zrozumienie i "bliskość wobec ofiar oraz przeżywają wielkie cierpienie i smutek z powodu tak poważnego zła". Zaznaczył, że każdy przypadek nadużyć jest zawsze tym „jednym za dużo”.
Zaznaczył, że episkopat Włoch nie ma zamiaru tworzyć żadnych specjalnych komisji dla rozpatrywania tych spraw, ponieważ wskazania zawarte w liście papieża do katolików Irlandii oraz wytyczne Kongregacja Nauki Wiary zawierają wszystkie elementy konieczne do dalszego podejmowania i rozwiązywania powstających problemów.
„Kościół uznaje bezwzględny ciężar dramatu i powagę problemu, raz jeszcze potwierdzając swoje zaangażowanie w jego rozwiązywanie” – powiedział sekretarz generalny episkopatu Włoch. Zaznaczył, iż Kościół katolicki w tej sprawie podejmuje właściwe działania edukacyjne i formacyjne.
Bp Crociata zaprotestował przeciw postrzeganiu życia Kościoła jedynie w perspektywie problemów związanych z nadużyciami duchowieństwa. „Jest on, podobnie jak ofiary, zraniony tymi faktami” - podkreślił.
Sekretarz generalny episkopatu Włoch zauważył, że ogół wiernych, a wśród nich wychowawcy pełni swą posługę w sposób wartościowy, pozytywny, często wzorowy, a niekiedy nawet heroiczny. Dlatego należy postrzegać bolesne zjawisko pedofilii we właściwym świetle. „Z punktu widzenia kanonicznego – powiedział bp Crociata, punktem odniesienia jest zawsze Kongregacja Nauki Wiary, natomiast z punktu życia obywatelskiego, właściwe władze mogą liczyć na pełną współpracę diecezji i odpowiedzialnych za Kościół, by umożliwić poznanie prawdy w odniesieniu do zgłoszonych faktów”.
Biskup zaznaczył, że włoskie ustawodawstwo nie przewiduje obowiązku doniesienia ze strony instancji kościelnych na duchownego, który dopuściłby się takich przestępstw. Nie oznacza to jednak współpracy umożliwiającej dowiedzenie faktów oraz zachęty skierowanej do ofiar przestępstw, aby składały doniesienie o zaistniałych faktach ze strony ofiar. Czymś normalnym jest, jego zdaniem, wezwanie biskupa na świadka w sądzie.
Jeśli natomiast idzie o ogólne nastawienie Kościoła wobec spraw o pedofilię, bp Crociata zauważył, że „biskupi włoscy wykazali, iż nie lekceważą tego zjawiska iuż w przeszłości podchodzili do niego z wielkim poczuciem odpowiedzialności". Jednocześnie zaznaczył, że nie ma przypadków zaniedbania dozoru, a każde działanie podejmowane jest możliwie jak najprędzej.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.