Reklama

Wdowcy konsekrowani

Bp Kazimierz Ryczan konsekrował w niedzielę w kieleckiej bazylice dwie wdowy i jednego wdowca - to pierwszy konsekrowany wdowiec w Polsce.

Reklama

W homilii bp Ryczan podkreślił, że Bóg zostawiając ślady w historii zbawienia, chce być poszukiwany i poznawany. Jest to zadanie człowieka wierzącego, a dla osób konsekrowanych jest codziennym programem życia.

Osoby konsekrowane przez bp Ryczana pochodzą z Kielc i z dalszych miejscowości diecezji.

Elżbieta Korczyńska z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kielcach to emerytka, zaangażowana w Apostolat Maryjny, służąca pomocą potrzebującym.

Joanna Łosak z parafii Daleszyce także jest emerytką. Zajmuje się wychowaniem wnuków. Jest zaangażowana w życie parafii św. św. Michała Archanioła w Daleszycach.

Andrzej Grzegorski z parafii Wniebowzięcia NMP z Małogoszcza to pierwszy w Polsce konsekrowany wdowiec. Zajmuje się m.in. wychowaniem wnuków, służy pomocą potrzebującym.

Dotąd w diecezji kieleckiej konsekrowano jedną wdowę i dwie dziewice.

Indywidualne formy życia konsekrowanego to jedna z kilku form życia konsekrowanego w Kościele.

Łącznie są to: zakony i zgromadzeniach zakonne zarówno klauzurowe, jak i apostolskie, Stowarzyszenia Życia Apostolskiego, Instytuty Świeckie, a także indywidualne formy życia konsekrowanego, tzn.: konsekrowane dziewice, konsekrowane wdowy i wdowcy oraz pustelnicy.

Wszystkie te formy mają swój początek już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Na przestrzeni wieków były widoczne w różny sposób.

Osoby przeżywające konsekrację w indywidualnych formach składają ślub czystości i podlegają bezpośrednio biskupowi, który może im powierzyć jakieś zadanie w diecezji.

„Konsekrowane wdowieństwo ukazane zostało Kościołowi i światu przez Ojca Świętego Jana Pawła II w adhortacji o życiu konsekrowanym Vita consecrata” – wyjaśnia ks. Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i
Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Zadaniem osób konsekrowanych będzie, jak podkreśla ks. Rusiecki, „świadectwo życia oddanego Bogu, codzienna modlitwa, życie duchem ofiary poprzez służbę Kościołowi i konkretnym ludziom potrzebującym, duch pokuty, karmienie się słowem Bożym, w które codziennie medytacyjnie będą się wsłuchiwać”.

Konsekrowane wdowy i wdowcy nadal żyją w swoich rodzinach.

Do konsekracji w diecezji kieleckiej przygotowuje się pięć kolejnych wdów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Czwartek
wieczór
2°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama