W Centrum Formacji Duchowej w Trzebini rozpoczęły się zajęcia X edycji dwuletniej Szkoły Formatorek Zakonnych 2019-2021, prowadzonej przez Polską Prowincję Salwatorianów w porozumieniu z Konferencją Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.
Wykład inauguracyjny na temat: Od formacji osobistej do formacji wychowanek wygłosił oraz Mszy świętej inauguracyjnej przewodniczył ks. bp prof. Jacek Kiciński, przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski.
W ciągu dwóch lat zajęć w Szkole Formatorek odbędzie się 11 pięciodniowych sesji formacyjnych oraz 2 serie ośmiodniowych rekolekcji lectio divina. Prowadzącymi zajęcia są formatorzy, specjaliści z zakresu teologii, pedagogiki, duchowości i psychologii z różnych ośrodków naukowych i środowisk formacji seminaryjnej i zakonnej. Zaangażowanych w ramach zajęć będzie ponad 30 wykładowców i wychowawców oraz kierowników duchowych.
W Szkole uczestniczy 69 sióstr pracujących albo przygotowujących się do pracy w formacji zakonnej. Uczestniczki reprezentują 39 zgromadzeń oraz 2 instytuty świeckie. Siostry przyjechały z Polski, Austrii, Czech, Litwy, Norwegii, Rosji, Serbii, Słowacji i Ukrainy. Średnia wieku wszystkich uczestniczek to 40 lat.
Program zajęć oparty jest na głównych tematach antropologicznych i teologicznych Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II "Vita Consecrata". Szkoła stawia sobie jako główny cel praktyczne przygotowanie sióstr do pracy wychowawczej w formacji podstawowej i ciągłej. Droga tego przygotowania będzie polegała na osobistej formacji uczestniczek Szkoły. Zgodnie ze wskazaniami „Vita Consecrata” proponowana formacja będzie miała charakter integralny, tak, aby docierała głęboko do wnętrza osoby i obejmowała całość jej istoty, wszystkie aspekty jej tożsamości (por. VC 65).
Zajęcia Szkoły będą przebiegały według przyjętej dynamiki formacji:
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.