Niemcy: Reakcje Kościołów po rezygnacji prezydenta

Dwa największe Kościoły w Niemczech wyraziły zaskoczenie i ubolewanie z powodu rezygnacji Horsta Köhlera z urzędu prezydenta Niemiec

Zdaniem katolików i protestantów ustępuje człowiek, który przyznawał się do swojej chrześcijańskiej wiary i potrafił jej godnie bronić. Wczoraj Horst Köhler niespodziewanie zrezygnował z urzędu. Bezpośrednią przyczyną miały być kontrowersje wokół jego wypowiedzi, w której powiązał udział Bundeswehry w misjach zagranicznych także z potrzebą ochrony niemieckich interesów gospodarczych. Takie zaangażowanie byłoby jednak niezgodne z konstytucją.

Większość niemieckich komentatorów podkreśla, że Horst Köhler nie wytrzymał krytyki mediów nie będąc typowym politykiem, ale kierując się własnymi zasadami. jednak Kościoły chrześcijańskie w Niemczech chwalą te zasady. Abp Robert Zollitsch nie krył zaskoczenia, ale też podkreślił, że „Horst Köhler był wzorem do naśladowania i w sposób szczególny interesował się losami Kościoła. Osobiście bardzo mi go będzie brakowało” – powiedział przewodniczący niemieckiego episkopatu. Podobnie wypowiedział się przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech. Prezes Nikolaus Schneider podkreślił, że Horst Köhler swój urząd sprawował w oparciu o wyznawaną przez siebie wiarę chrześcijańską, otwarcie przyznając się do niej i dbając o losy zwykłych ludzi. „W ten sposób działał jako wzorowy ewangelik”.

Tę charytatywną rolę prezydenta przypomniała katolicka fundacja „Misereor” oraz „Netzwerk für Afrika“, platforma niemieckich organizacji humanitarnych dla Afryki. Horst Köhler patronował kampanii charytatywnej 25 organizacji i jako prezydent Niemiec aktywnie wspierał organizowanie pomocy dla Afryki.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIEMCY

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  wiecej »