Przepraszamy za akty profanacji

W kościołach i kaplicach diecezji radomskiej czytany jest komunikat bp. Henryka Tomasika i śpiewamy suplikację "Święty Boże, Święty Mocny".

Zapowiadając niedzielną modlitwę wynagradzającą, ordynariusz radomski mówił na antenie Radia Plus Radom: - Bolejmy nad każdym faktem profanowania sacrum. Protestujemy przeciwko takiej formie traktowania rzeczy świętych. To problem kulturowy, a zatem mamy jej upadek w życiu publicznym. To również element ataku na Kościół. W wielu mediach można dostrzec zasadę "o Kościele źle albo nic". I to jest bolesne. Drugim problemem jest brak szacunku dla tego, co święte. Nie wyobrażam sobie, aby któraś z osób, które atakują wartości chrześcijańskie, profanują miejsca święte, ironizują mszę świętą, ośmieliła się zironizować jakąś formę kultu hinduistycznego, a szczególnie islamu. Jaka byłaby wówczas reakcja? Nie wyobrażam sobie tego. Ważne, abyśmy uczyli się szacunku dla tego, co święte. Polacy są cierpliwi i wyrozumiali wobec ludzi błądzących, ale nie oznacza to, że mamy aprobować zło i świętokradztwo.

Bardzo proszę, abyśmy włączyli się w to wynagrodzenie. Proszę, by do tego publicznego wynagrodzenia dołączyć nasze osobiste wynagrodzenie, poprzez modlitwę np. różańcową. Ofiarujmy to wszystko Bogu. Nie podejmujemy żadnych sądów czy decyzji potępiających tych ludzi, ale chcemy powiedzieć, że nie zgadzamy się z taką formą traktowania rzeczy świętych. Modlimy się za tych ludzi.

A oto treść komunikatu:

„Umiłowani Bracia i Siostry!

Drugie Boże Przykazanie uczy nas szacunku dla Osoby Pana Boga (imię oznacza osobę) oraz najświętszych wartości, które uobecniają tajemnice zbawienia.

W ostatnich tygodniach dokonały się w przestrzeni publicznej wydarzenia, które uderzają w najświętsze tajemnice naszej wiary: parodiowanie Mszy Świętej i procesji z Najświętszym Sakramentem, profanowanie świątyń oraz obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Bolejemy nad każdym faktem profanowania sacrum. Protestujemy przeciwko takiej formie traktowania rzeczy świętych.

Dla nas, wierzących, jest to wezwanie do publicznego przebłagania Pana Boga za te świętokradztwa. Dlatego też w niedzielę, 23 czerwca br., po każdej Mszy Świętej zaśpiewamy suplikacje »Święty Boże…«, przepraszając Pana Boga za wszystkie świętokradztwa dokonane na polskiej ziemi.

Biskup Henryk Tomasik, Biskup Radomski”

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Lukas Z.
  23.06.2019 15:59
  Pytanie, czy w chrześcijaństwie jest coś takiego jak modlitwa wynagradzająca Boga za akty profanacji? Albo, dlaczego mam przepraszać za grzesznika, czy on sam nie będzie odpowiadał za to co uczynił? Jedynie mam się modlić za taką osobę, aby się nawróciła, o łaskę Bożą, albo aby odeszła od złych czynów. Wydaje mi się, że każdy z osobna odpowiada za swoje czyny przed Panem Jezusem Chrystusem. Podobnie niektórzy dali się wkręcić, że jakiś wierzący katolik może ponieść karę wynagradzającą za jakiegoś grzesznika, bo grzeszy przeciw Bogu. To jest antychrześcijańskie, ponieważ Pan Jezus poniósł już taką karę na krzyżu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Piątek
  wieczór
  3°C Sobota
  noc
  1°C Sobota
  rano
  6°C Sobota
  dzień
  wiecej »