Częstochowa: Od piątku festiwale

Okazy sztuki kulinarnej, prezentacje kuchni węgierskiej i hiszpańskiej, konkursy i koncerty złożą się na 4. Aleję Dobrego Smaku w Częstochowie. To uliczny festiwal kulinarny, który w tym roku będzie odbywał się równolegle z 1. Muzycznym Festiwalem Rodziny Bachów.

Festiwalowy weekend w Częstochowie rozpocznie się właśnie akcentem bachowskim. W piątkowy wieczór na Placu Biegańskiego odbędzie się pokaz laserowy do muzyki Jana Sebastiana Bacha. Jego dzieła zostaną zaprezentowane w popowych, rockowych i jazzowych aranżacjach.

Jak zapowiadają władze miasta, koncert w takim kształcie, przygotowany przez Stowarzyszenie Sympatyków Collegium Cantorum i częstochowski magistrat, ma udowodnić ponadczasowość twórczości niemieckiego kompozytora.

W sobotę w położonej najbliżej jasnogórskiej wzgórza części Alei Najświętszej Maryi Panny, tzw. III Alei, organizująca festiwal kulinarny Częstochowska Organizacja Turystyczna zaplanowała m.in. konkurs piw domowych i prezentację ich warzenia, pokaz sztuki carvingu czyli rzeźbienia owoców i warzyw oraz paradę zabytkowych samochodów.

Miłośnicy kulinariów będą mogli też zapoznać się z kuchnią węgierską. Wieczorem wystąpią zespół Agressiva 69 i artyści krakowskiego teatru "Wagabunda", którzy zaprezentują spektakl teatru ognia.

Tego samego dnia w ramach festiwalu bachowskiego wystąpi duet Glass Duo. Zespół tworzony przez Annę i Arkadiusza Szafrańców wykonuje muzykę klasyczną na największej na świecie harfie szklanej. W Teatrze "S" zaprezentują oni utwory inspirowane twórczością Bacha.

W niedzielę w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej dzieła Bacha - pod batutą Janusza Siadlaka - wykona orkiestra kameralna Capella Cracoviensis i chór Collegium Cantorum Czestochowiensis. Do współpracy zostali też zaproszeni młodzi soliści: Swietłana Kaliniczenko, Katarzyna Zielińska, Piotr Rachocki i Sebastian Gabryś.

Na ostatni dzień Alei Dobrego Smaku zaplanowano m.in. prezentację kuchni hiszpańskiej i pokaz kulinarny znanego kucharza Roberta Sowy, który do gotowania niedzielnego obiadu zaprosił znanych częstochowian, wieczorem odbędzie się koncert zespołu De Mono.

Przez cały czas trwania festiwalu kulinarnego będzie też odbywał się jarmark produktów regionalnych. Swoje wyroby zaprezentują firmy z całej Polski, które produkują żywność tradycyjnymi metodami.

Na czas Alei Dobrego Samku zmieniona zostanie organizacja ruchu w okolicach festiwalowych terenów. Kierowcy nie będą mogli poruszać się m.in. przez Plac Biegańskiego w kierunkach wschodnim i zachodnim. Zmiany w ruchu mają obowiązywać od godz. 5.00 rano w piątek do północy w niedzielę.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
25°C Piątek
dzień
27°C Piątek
wieczór
24°C Sobota
noc
18°C Sobota
rano
wiecej »