Niedobory wody u osób po 65. roku życia występują znacznie częściej niż powszechnie się uważa. U osób w podeszłym wieku łatwo można przeoczyć objawy odwodnienia, dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki - przypomina GIS.
Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że postępujące wraz z wiekiem pogorszenie funkcji narządów sprawia, że nawet niewielkie zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą inicjować proces chorobowy lub prowadzić do zaostrzenia chorób współistniejących.
Mało swoiste objawy kliniczne odwodnienia to m.in. ból i zawroty głowy, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, tachykardia (przyspieszenie akcji serca - PAP), uczucie osłabienia, utrata elastyczności skóry i zapadnięte oczy, zaparcia czy skłonność do upadków, bardzo często przypisywana starości lub mylnie interpretowane jako charakterystyczna dla przebiegu chorób w podeszłym wieku.
GIS przypomina, że aby zapobiec odwodnieniu, należy mieć stały i łatwy dostęp do płynów. Sanepid akcentuje, że istotne jest stałe informowanie starszych ludzi o konieczności wypijania płynów, nawet przy braku pragnienia. GIS podnosi również, że warto przypominać, że woda znajduje się także w świeżych warzywach i owocach oraz zachęcać do ich spożywania.
Sanepid przypomina, że warto unikać napojów działających odwadniająco i zaznacza, że kawa i herbata działają moczopędnie, więc powinny być podawane w małych ilościach. Sygnalizuje także m.in. konieczność monitorowania pacjentów przyjmujących leki diuretyczne (moczopędne).
Według Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie kobiety powinny spożywać dwa litry płynów na dobę, a mężczyźni 2,5 litra. Warto pamiętać, że latem taka porcja płynów może być zbyt mała. Podczas wysiłku fizycznego i przebywania na słońcu warto ją zwiększyć.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.