Ukazujący się dziś, 10 czerwca, czteropłytowy album muzyczny Anny Jantar, jest okazją by przypomnieć i pokazać tę piosenkarkę z zupełnie innej strony – uważa ks. prof. Andrzej Witko, pomysłodawca i redaktor wydawnictwa.
Zdaniem wykładowcy krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego, album jest pierwszym kompendium zawierającym tak dużą ilość zróżnicowanego repertuaru artystki, zmarłej tragicznie 30 lat temu. „Wielka dama” ukazuje się dokładnie w 60. rocznicę urodzin piosenkarki.
Ks. Witko, autor książki o Annie Jantar i przyjaciel jej rodziny, zainspirował wydawnictwo Pomaton EMI, by 60 utworów, które znalazły się na płytach, umieszczono w czterech odsłonach, ukazujących artystkę, jako: nieśmiertelną, słoneczną, refleksyjną i zaskakującą.
„Chodziło o to, by pokazać nieśmiertelne przeboje, z którymi ją wszyscy kojarzymy, pokazać ją jako wykonawczynię utworów wyciszonych i refleksyjnych, przypomnieć ją w piosenkach niezwykle radosnych, energetycznych. Natomiast na czwartej płycie umieściliśmy najbardziej zaskakujący repertuar. Jest tu wiele unikalnych i nigdy do tej pory niepublikowanych piosenek ” – dodaje duchowny diecezji bielsko-żywieckiej.
Nieznane dotąd utwory odnaleziono w archiwach muzycznych w Berlinie, Budapeszcie i Lublanie. Niektóre nagrania zarejestrowano dla filmu polskiego.
„Niekiedy są to zdumiewając nagrania, przekraczające swoją epokę, pełne świeżości mimo upływu lat ” – zauważa ks. Witko, wskazując, że szczególnie zauroczył go utwór „Zostałeś sam” zaśpiewany tylko przy akompaniamencie gitary. Na płycie „bursztynowa dziewczyna” śpiewa w języku polskim, angielskim i niemieckim.
Przemek2500
Anna Jantar - Wielka dama tańczy sama
Album zawiera także 44-stronicową książkę ze wspomnieniami znajomych i przyjaciół Anny Jantar oraz wypowiedziami samej piosenkarki o estradowych początkach, zawodzie i rodzinie.
Anna Jantar zginęła w katastrofie samolotu lecącego z Nowego Jorku 14 marca 1980 roku nieopodal warszawskiego Okęcia. Została pochowana na stołecznym Cmentarzu Wawrzyszewskim. Po katastrofie przekazano najbliższym jej mały różaniec, z którym się nie rozstawała, i który znaleziono w jej ręku.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.