Kosiniak-Kamysz: nie ma miejsca na jednej liście wyborczej dla Wiosny i PSL

Nie ma miejsca na jednej liście wyborczej dla Wiosny i PSL-u - przy szanowaniu poglądów Roberta Biedronia i jego ugrupowania. Takiej listy nigdy nie będzie - powiedział w niedzielę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że opozycja powinna w nadchodzących wyborach zbudować dwa bloki: centrowy i lewicowy.

W jego ocenie wspólna lista PSL i Wiosny doprowadziłaby do utraty wyborców. "To jest utrata wyborców przez nas, ale również przez Wiosnę" - mówił Kosiniak-Kamysz.

"Wspólnota celu, jakim było stworzenie wspólnej listy w wyborach europejskich, nie wystarczyła, żeby te wybory wygrać. Musi być wspólnota idei i programów. Nie da się połączyć naszych idei i światopoglądów. My je bardzo szanujemy. Szanujemy odrębność, szanujemy samodzielny start Wiosny, która kiedyś taką decyzje podjęła, bo sami też do takiego startu jesteśmy przygotowani. Ale nie znajdziemy się na jednej liście, bo nie jest to zgodne z naszymi ideami, z naszym programem, ani się to wyborczo nie sumuje. Te głosy się wykluczają" - podkreślił szef PSL.

Władze Wiosny upoważniły w sobotę lidera partii Roberta Biedronia do rozmów z Koalicją Europejską (był to projekt na wybory do europarlamentu; współtworzyły go PO, PSL, Nowoczesna, SLD i Zieloni) o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych. Wiosna nadal rozpatruje też możliwość samodzielnego startu w wyborach albo udziału w koalicji ugrupowań lewicowych.

Według Kosiniaka-Kamysza opozycja powinna zbudować dwa bloki: lewicowy, bo takich poglądów w Polsce jest bardzo dużo i taka lista może zdobyć kilkunastoprocentowe poparcie oraz centrowy tworzony przez ludowców. "Jedna lista to jest zwycięstwo PiS-u już dzisiaj, dwie listy to jest szansa na to, żeby Polska zmieniała swoje oblicze" - podkreślił. "Żeby zachować uprawnienia społeczne, rozwijać gospodarkę, ale przewrócić demokratyczne podstawy państwa prawa, przywrócić szacunek, a przede wszystkim zjednoczyć Polaków" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

"To jest czas decyzji dla opozycji, czy chce przegrać wybory idąc w jednym bloku wyborczym, czy chce powalczyć z PiS-em i móc stworzyć rząd i wystawia dwa bloki wyborcze, które mają szansę może nie na zajęcie pierwszego miejsca, ale później na zdobycie takiej pozycji, która umożliwia odsunięcie PiS-u od władzy, zjednoczenie Polaków i zwycięstwo sił demokratycznych" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

"Jedna lista to złamane skrzydła" - ocenił polityk. Dodał, że wyborcy PSL nie pójdą głosować na Stronnictwo, jeśli na tej samej liście zobaczą przedstawicieli skrajnej lewicy, podobnie jak wyborcy lewicy, którzy nie oddadzą głosów na listę, na której będą konserwatyści z PSL.

Szef ludowców podkreślił, że jego partia "przedstawia ofertę racjonalnego centrum" - Koalicji Polskiej, do której zaproszeni są wszyscy podzielający idee "budowania państwa demokratycznego, wspólnotowego, opartego o szacunek dla: tradycji, historii, kultury i religii i otwartego na przyjaciół w Europie". "Programowo opartego na wsparciu każdej polskiej rodziny przez emeryturę bez podatku, przez stawianie na przedsiębiorców i obniżenie im podatków i składek na ZUS oraz postawienie na czystą energię" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Według niego to czas decyzji dla całej opozycji i "czas prawdy dla PO": czy stoi po stronie racjonalnego centrum, czy idzie do wyborów ze skrajną lewicą. "Czy pamięta o +Deklaracji krakowskiej+, którą podpisywała w 2003 r., gdzie jest szacunek dla tradycyjnej rodziny, dla wartości, dla obecności Polski w Europie, ale dbanie o naszą historię, język i kulturę. Deklaracja dawała podstawy do bycia partią w centrum, partią chadecką. Czy PO tę deklarację pamięta i czy ją akceptuje?" - pytał Kosiniak-Kamysz. "To jest dobra podstawa do współpracy między nami. Ale to jest czas decyzji. I na tę decyzję PO musi się zdobyć - czy idzie ze skrajną lewicą, czy wybiera racjonalne centrum, gdzie jest PSL" - dodał polityk.

Prezes PSL mówił, że te siły, z którymi PSL tworzyło koalicję lub nadal ją tworzy w województwach muszą wybrać, czy "wybierają tych, którzy proponują małżeństwa homoseksualne i adopcje przez nich dzieci czy wybierają centrum, w którym jest PSL".

W najbliższą sobotę władze PSL zdecydują, czy wystartują w jesiennych wyborach samodzielnie, czy w koalicji. Kosiniak-Kamysz powiedział, że Stronnictwo jest zawsze gotowe do samodzielnego startu, a Koalicja Polska jest formowana po to, żeby była "podmiotowość programowa i ideowa PSL". "Nie chciałbym, żeby to byli tylko członkowie i sympatycy PSL. Chciałbym, żeby to była prawdziwa Koalicja Polska różnych ugrupowań, różnych środowisk" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że jedna lista może być "demotywująca dla wyborców", bo będzie ona "niewyrazista". "Żeby Polacy poszli na wybory, żeby frekwencja wyniosła 60-65 proc., to muszą mieć prawdziwy wybór, mieć na kogo głosować, utożsamiać się z programem i ideą" - mówił lider PSL.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • KLOPPSS
  30.06.2019 13:42
  Słuchając tych rozpaczliwych bredni, aż raduje się dusza. Opozycja ma szeroki wachlarz tak samo korzystnych dla Polski i Polaków możliwości. Przegrać wybory w jednym bloku, w dwóch blokach, albo każdy osobno. Quartum non datur. Nie udało się w maju kupą, więc teraz liczą że zdołają się przeszwarcować do Sejmu pojedynczo, by natychmiast znów wziąć się w grupę trzymającą władzę pod hasłem "obalić PiS". To ich jedyny realny program, innego nie ma i nie bendzie. Dlaczego Polacy mieliby sobie takie "rządy" zafundować nikt nie wie, ktoś tu liczy że znów może dadzą się słowotokiem bez treści wykiwać. Takie numery już nie z nami, KaMysz!
 • św Eufenia
  30.06.2019 22:41
  Nawet pralka ma program. Jaką ofertę dla kraju ma PSL jak i cała opozycja? Czy jest coś czym można ludzi przekonać? Czy jest jakaś obietnica, którą przez 8 lat spełniliście tak by teraz można było powiedzieć, że jesteście wiarygodni?
 • moim zdaniem
  01.07.2019 10:38
  PSL czyli ZSL to taka polityczna prostytutka
 • Y?
  01.07.2019 10:45
  Wszystko przemija, partie i ich wodzowie też. W ich miejsce naturalną koleją powinny powstawać byty bardziej sensowne, doświadczone, z nową wizją swojej roli i pracy dla kraju, co powinni docenić wyborcy. A co nowego potrafi wygenerować z siebie polska scena polityczna? Aż strach popatrzeć, jakieś bijące rekordy nieporadności i bezsensu potworki, niewybieralne praktycznie przez nikogo. Niektórzy głosują na nie na złość babci, innego uzasadnienia nie ma. I zdaje się że to problem nie tylko Polski, ale i wielu "starych demokracji" i nie tylko. Potężny problem z wyłonieniem jakichś nowych, sensownych i odpowiedzialnych "elit" mają i Niemcy, i Francja, i nawet sama Rosja. Nie sposób sobie wyobrazić i przewidzieć co będzie się tam działo gdy odejdą obecni, i tak dalecy od aplauzu tłumów liderzy. Następni jak się wydaje mogą być tylko jeszcze gorsi, słabsi i nijacy, a po ich rządach można się spodziewać tylko narastającego chaosu. Ich wybory będą tylko wyborami negatywnymi, mniejszego zła lub zgniłych interesów, nie widać żadnych argumentów dla kogokolwiek na PLUS. Na razie jest jak jest, i przynajmniej na wschodzie wygląda na to że umiłowany przywódca będzie musiał żyć wiecznie. Tam jest to możliwe, ale w naszej części europy będzie z tym trudniej. Wydaje się że tylko my, Polacy, mamy teraz jakiś wybór na PLUS, i obyśmy potrafili z niego skorzystać. A inni - może niech biorą z nas przykład, jeśli im rozumu wystarczy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Sobota
  dzień
  7°C Sobota
  wieczór
  5°C Niedziela
  noc
  5°C Niedziela
  rano
  wiecej »