Tam, gdzie występują różnice historyczne, warto postawić na współpracę gospodarczą - mówił w piątek w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wymiana handlowa, promowanie młodych przedsiębiorców, start-upów, małych i średnich przedsiębiorstw jest dobrą drogą do integracji.
W piątek w Poznaniu w ramach Szczytu Bałkanów Zachodnich goszczą liderzy państw biorących udział w Procesie Berlińskim. Wśród gości jest m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Kluczowym punktem piątkowego spotkania liderów jest sesja plenarna, podczas której szefowie państw lub rządów partnerów Procesu Berlińskiego będą rozmawiać m.in. o kwestii terminu otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.
"Podkreślamy, że tam gdzie dzielą pewno różnice historyczne, warto postawić na współpracę gospodarczą, na wzajemne inwestycje, w szczególności na inwestycje w sześciu państwach bałkańskich. Podkreślamy, że wymiana handlowa, ale również promowanie młodych przedsiębiorców, start-upów, małych i średnich przedsiębiorstw jest dobrą drogą do integracji" - podkreślił szef polskiego rządu na konferencji prasowej po spotkaniu liderów.
"Polska dzieli się z państwami Bałkanów Zachodnich swoimi doświadczeniami w zakresie budowy sprawnych instytucji państwowych, samorządowych, sprawnych instytucji podatkowych i doświadczeniami dotyczącymi zwalczania korupcji" - zapewnił premier Morawiecki.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.