Medale św. Jerzego rozdane

Ks. prof. Wacław Hryniewicz OMI, wybitny teolog i Aleksander Gurjanow, koordynator Sekcji Polskiej Stowarzyszenia „Memoriał” to tegoroczni laureaci Medali św. Jerzego.

Uroczyste wręczenie nagrody przyznawanej przez „Tygodnik Powszechny” za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym” odbędzie się 24 czerwca.

Aleksander Gurjanow urodził się w Moskwie, ale wychowywał się w Polsce, ukończył warszawskie liceum. Studia z astronomii ukończył w Moskwie. Tam również rozpoczął pracę naukową. W 1993 roku został zatrudniony w Stowarzyszeniu „Memoriał” i stał się koordynatorem Komisji Polskiej. Prowadził działania na rzecz sądowej rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej. Gdy rosyjski sąd oddalił pozwy stowarzyszenia, Aleksander Gurjanow występował jako obserwator w procesach wytoczonych przez rodziny poszkodowanych.
Prezydent Lech Kaczyński postanowieniem z 6 kwietnia 2010 roku „za wybitne zasługi w odkrywaniu i upowszechnianiu prawdy katyńskiej” odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ks. prof. Wacław Hryniewicz, wybitny teolog, ekumenista, członek Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W wywiadzie – rzece „Nad przepaściami wiary” zamieszczonym w miesięczniku Znak w 2001 roku mówił: „W swoim życiu szukam teologii bardziej ludzkiej... Boję się teologii serwującej ludziom beznadzieję, trwogę, lęk przed Bogiem. Boję się teologii tak mówiącej o sprawach ostatecznych, że ludzie ze strachem i grozą odchodzą z tego świata. Czy mają odchodzić bez nadziei?".

Ks. Hryniewicz studiował teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie w Louvain, Chevetogne, Paryżu, Londynie i Rzymie. W latach 1979-84 był konsultorem watykańskiego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan. Od 1984 r. jest wykładowcą KUL.
Jedną z najistotniejszych jego zasług jest ożywienie dyskusji teologicznej w Polsce.

Medal Świętego Jerzego to honorowa nagroda „Tygodnika Powszechnego”, przyznawana od 1993 roku za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym”. Jego Kapitułę tworzą: ks. Adam Boniecki, prof. Władysław Stróżewski, abp Józef Życiński, prof. Andrzej Zoll oraz Piotr Mucharski.

Kiedyś w skład Kapituły Świętego Jerzego wchodzili m.in. ks. Józef Tischner, Jerzy Turowicz, prof. Barbara Skarga, Krzysztof Kozłowski, Józefa Hennelowa, Jan Józef Szczepański, Henryk Woźniakowski.

Do tej pory nagrodę tę otrzymali m.in. abp Józef Życiński, Leszek Kołakowski, s. Małgorzata Chmielewska, Adam Michnik, Barbara Skarga, Anna Dymna, Janina Ochojska, bp Tadeusz Pieronek, Norman Davies.

Medal wykonał krakowski artysta-rzeźbiarz Maciej Zychowicz. Znalazły się na nim słowa Psalmu 37. w przekładzie Marka Skwarnickiego: "Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. On sprawi, że twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a prawość Twoja, jak blask południa".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Środa
  dzień
  2°C Środa
  wieczór
  2°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  wiecej »