Strajk tli się w szkołach?

Jesienią niemal na pewno dojdzie do protestów nauczycieli. Być może jeszcze przed wyborami - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

"Nauczyciele nie odpuszczają protestów, a nastroje wśród pedagogów się radykalizują - wynika z raportu opracowanego na prośbę Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego" - informuje dziennik.

Dokument, do którego dotarła "Rzeczpospolita", został przygotowany przez naukowców z uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego i Gdańskiego. "Z opinii zebranych od ponad 7 tysięcy nauczycieli wynika, że 41 proc. z nich uważa ogłoszenie nowego strajku za potrzebne. Poparcie dla protestu rośnie - do 66 proc. - gdyby nie wiązał się on z odejściem od tablic. Zaledwie 19 proc. nauczycieli uważa protest za całkowicie niepotrzebny" - czytamy w gazecie.

Jak podaje "Rz", to nieprawda, że nastroje w oświacie się uspokoiły. "W środowisku nauczycielskim nadal wrze, przybywa tych, którzy są za radykalizacją działań. To efekt tego, że nauczyciele poczuli się zlekceważeni przez rządzących" - mówi cytowany przez dziennik prof. Michał Bilewicz, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego, współautor badania, które zostało przeprowadzone na przełomie czerwca i lipca. 

«« | « | 1 | » | »»
 • TomaszL
  19.08.2019 07:19
  TomaszL
  Mimo tak intensywnej narracji jak tym nauczycielom jest dobrze nadal nie ustawiają się kolejki chętnych do pracy w szkołach. Co więcej, są nauczyciele którzy odchodzą z zawodu, bo tak wielkie pensje i tak wielkie przywileje ich zapewne przerastają.
 • AFU
  19.08.2019 08:54
  AFU
  Pokażcie mi "komitet strajkowy" który zamówi sondaż z którego miałby wynikać brak dla strajku poparcia... Poza tym, nie spodziewałbym się tak drastycznych i dezorganizujących pracę szkół form protestu jak na wiosnę. Wszyscy politycy mający "przełożenie" na nauczycielskie związki czy komitety, nie będą tym zainteresowani, bo ekstra punktów od wyborców, nawet tych całkiem swoich raczej w ten sposób nie zdobędą, a wręcz przeciwnie, o czym już się przekonali. Będą się raczej obnosić ze swoją troską i zrozumieniem dla słusznych postulatów, może rzucą parę wyborczych obietnic które nic nie kosztują, jak to obiecanki. Spodziewałbym się za to umieszczenia konkretnych i popartych wyliczeniami zapowiedzi w programie wyborczym rządzących, które, jak to zapowiedzi, mają szansę być realizowane. I nie tylko jak chodzi o płace, ale o objęcie oświaty i samych nauczycieli specjalną troską. Tak, potrzebujemy w Polsce szkoły efektywnej i na dobrym poziomie, na co wreszcie po ogarnięciu spraw najbardziej podstawowych powinno być nas stać, i będzie. Jeśli tak w październiku przy urnach zdecydujemy.
 • Erich
  19.08.2019 22:53
  A ja sądzę, że strajku nie będzie. Związki zawiodły mnie tak samo jak rząd, w mojej szkole raczej ludzie "są na nie", choć w kwietniu strajkowało około 90% załogi.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
9°C Czwartek
rano
13°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
wiecej »