Morawiecki: Polskie tradycje wzmacniają rodzinę

Liczne polskie tradycje wzmacniają rodzinę i mają wielką wartość na przyszłość - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z działaczkami Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowicy (Lubelskie).

Premier dziękował działaczkom za pielęgnowanie polskich tradycji. "Wszystkie te tradycje mają wielką wartość na przyszłość, mają wielką wartość dla ciągłości pokoleń(...) Jestem przekonany, że dzięki wam ta polska kultura będzie trwałym fundamentem rozwoju całej naszej ojczyzny, całego społeczeństwa. Działacie więc nie tylko dla swoich wiosek, dla swoich gmin, działacie dla całej Polski" – powiedział Morawiecki.

"Pielęgnujcie dalej, drogie panie, te tradycje. One się mienią dzisiaj w waszych uśmiechach, w tych przepięknych strojach. Cieszę się bardzo z tego, że dzięki wam polska kultura staje się coraz bardziej znana na całym świecie, staje się doceniania" – mówił.

Przypomniał, że twórczość m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Fryderyka Chopina, Władysława Reymonta, którzy "rozsławiali i rozsławiają po dziś dzień polskie imię" wyrosła na polskiej tradycji, na polskiej kulturze.

"Chciałbym, żeby dzięki temu bogactwu kultury, która kwitnie poprzez działalność Kół Gospodyń Wiejskich, żeby powstawały kolejne, wielkie dzieła polskiej kultury" – powiedział premier.

Jego zdaniem, pielęgnowane - głównie przez kobiety - "liczne tradycje polskie wzmacniają rodzinę".

Morawiecki podkreślił, że często się mówi, także na Zachodzie, iż praca kobiety w rodzinie, w domu, nie jest wynagradzana we właściwy sposób. "Kobiety często pracują na 1,5 etatu, na dwa etaty. Szanowni panowie doceńcie to" – apelował premier.

"Wysnuwa się z tego, też na Zachodzie, takie niewłaściwe wnioski, że ponieważ praca kobiety w rodzinie nie jest we właściwy sposób nagradzana, to trzeba zniszczyć rodzinę, podminować rodzinę, że rodzina jest pewnym przeżytkiem" – powiedział Morawiecki.

"My doszliśmy do innego wniosku, że trzeba kobiety we właściwy sposób nagradzać za tą ciężką pracę i stąd nasze zmiany w polityce społecznej, w polityce prorodzinnej. One są dla polskich pań, dla polskich matek, naszych babć, mam, dla polskich kobiet" – dodał premier.

Działaczki Koła Gospodyń Wiejskich częstowały premiera swoimi wyrobami m.in. pierogami, tortem czekoladowym. Śpiewały ułożone na to spotkanie przyśpiewki. W spotkaniu uczestniczył także zespół Pieśni i Tańca "Dąbrowica" działający w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Jastkowie z siedzibą w Dąbrowicy.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
8°C Piątek
rano
11°C Piątek
dzień
11°C Piątek
wieczór
7°C Sobota
noc
wiecej »