Jerozolima: Kapituła franciszkanów

Jak żyć i dzielić się darem Ewangelii w Ziemi Świętej? Na to pytanie w ciągu najbliższych dni odpowiedzą bracia mniejsi z Kustodii Ziemi Świętej. W Jerozolimie, w klasztorze Najświętszego Zbawiciela, trwa ich kapituła.

Niedzielna liturgia Słowa, celebrowana o zachodzie słońca w sanktuarium Dominus Flevit na Górze Oliwnej, była pierwszym aktem kapituły kustodialnej. Po dzisiejszej wspólnej Eucharystii do Ducha Świętego rozpoczęły się robocze spotkania. Podstawą kapitulnych dyskusji będzie programowy dokument zatytułowany: „«Będziecie moimi świadkami» (Dz 1,8). Nosiciele daru Ewangelii w Ziemi Świętej”. Materiałem do debat są również relacje wizytatora generalnego, kustosza oraz braci odpowiedzialnych za główne sektory życia Kustodii, takie jak formacja, ewangelizacja, troska o Miejsca Święte czy ekonomia.

Podczas kapituły na kolejne trzy lata zostaną wybrani bezpośredni współpracownicy kustosza Ziemi Świętej, czyli jego zastępca – wikariusz kustodialny oraz sześciu radnych, tzw. dyskretów, którzy reprezentują w zarządzie 6 grup językowych, podkreślając międzynarodowy charakter wspólnoty.

W programie przewidziana jest liturgia pokutna w bazylice Konania w Getsemani, celebracja w Wieczerniku, pierwszej siedzibie franciszkanów w Ziemi Świętej, oraz adoracja eucharystyczna w klasztorze sióstr klarysek. W czasie kapituły z braćmi spotkają się abp Antonio Franco, nuncjusz apostolski w Izraelu i delegat na terytoria palestyńskie, łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal, oraz o. José Rodríguez Carballo, minister generalny Zakonu Braci Mniejszych. Prace kapituły zakończy 15 lipca, w uroczystość Poświęcenia Bazyliki Anastasis, koncelebrowana Eucharystia przy Bożym Grobie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
30°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
21°C Czwartek
rano
wiecej »